Roland Garros 2022: Iga Świątek triumfuje w finale! Paryż zdobyty po raz drugi!

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2022 16:20
Iga Świątek pokonała Amerykankę Cori Gauff 6:1, 6:3 w finale wielkoszlemowego French Open. Polska tenisistka zwyciężyła w Paryżu po raz drugi w karierze. Jest to jej 35. wygrana z rzędu, co oznacza wyrównanie rekordu Venus Williams.
Iga Świątek kapitalnie spisuje się w ostatnich miesiącach
Iga Świątek kapitalnie spisuje się w ostatnich miesiącachFoto: PAP/EPA/MARTIN DIVISEK
  • Świątek pokonała Gauff 6:1, 6:3 w finale Roland Garros
  • To drugie zwycięstwo Polki w wielkoszlemowym paryskim turnieju
  • Raszynianka odniosła 35. zwycięstwo z rzędu i dogoniła Venus Williams

W pierwszym czwartkowym półfinale Iga Świątek bez kłopotów pokonała rozstawioną z numerem 20. rosyjską tenisistkę Darię Kasatkinę 6:2, 6:1. To był 34. z rzędu zwycięski pojedynek 21-letniej raszynianki. Dla Polki to drugi finał French Open w karierze. W 2020 roku sięgnęła po trofeum, pokonując 6:4, 6:1 Sofię Kenin.

Rywalką Igi Świątek w finale była Cori Gauff. Amerykanka w półfinale pokonała 6:3, 6:1 Martinę Trevisan. Włoszka z turnieju w drugiej rundzie wyeliminowała Magdę Linette.

Rywalka rozbita w pierwszym secie

Świątek rozpoczęła starcie od mocnego akcentu, przełamując rywalkę. Gauff przegrała pierwszą akcję po uderzeniu w siatkę, a po chwili popełniła podwójny błąd serwisowy. Nieudany return Polki pozwolił jej wrócić do gry, jednak po chwili Amerykanka ponownie nie popisała się precyzją.

Podobnie wyglądały kolejne trzy gemy i raszynianka prowadziła już 4:0. 18-latka tylko raz zdołała obronić swój serwis, jednak nie zatrzymała nieuniknionego - Iga Świątek pewnie zwyciężyła w pierwszym secie.

Chwila zagrożenia i wielki powrót

Początek drugiej partii należał już do Gauff, która przełamała podanie raszynianki, a po chwili obroniła swój. Polka wróciła do gry w trzecim gemie, a po chwili wyrównała stan meczu.

Reszta meczu niemal w całości należała do 21-latki z Raszyna, z przerwą na obronę podania przez Amerykankę w ósmym gemie.

Polka przypieczętowała drugie zwycięstwo w Roland Garros. Poprzednio zwyciężała w 2020 roku. Odniosła także 35. zwycięstwo z rzędu, wyrównując rekord Venus Williams, która zaliczyła najdłuższą passę bez porażki po 2000 roku.

Wynik finału Roland Garros:

Iga Świątek - Cori Gauff 6:1, 6:3

05:38 PR1_mp3_20220604153835_Iga_koniec_1_seta.mp3 Cezary Gurjew relacjonuje ostatnie piłki pierwszego seta finału (PR1)

08:04 PR1_mp3_20220604161330_Iga_koniec_spotkania.mp3 Cezary Gurjew relacjonuje ostatnie piłki drugiego seta finału (PR1)

11:10 PR1_mp3_20220604163028_Iga_podziękowanie.mp3 Cezary Gurjew relacjonuje ceremonię dekoracji Igi Świątek po wygraniu turnieju French Open (PR1)

Daria Abramowicz, psycholożka Igi Świątek i trener Tomasz Wiktorowski nie ukrywali wzruszenia i dumy po zwycięstwie podopiecznej:

- Każdy kto pracuje w tenisie marzy, aby jego podopieczna wygrała turniej wielkoszlemowy. Tu wszystko się zaczyna, my jesteśmy na początku drogi - powiedział w rozmowie z Cezarym Gurjewem, dziennikarzem radiowej jedynki Tomasz Wiktorowski, trener Igi.

- Sport, ten na najwyższym poziomie jest mocno sfokusowany na relacjach. Wypracowaliśmy model relacyjny, który pozwala Idze wykorzystywać maksimum potencjału mówiła Daria Abramowicz, psycholożka.

TAK RELACJONOWALIŚMY NA ŻYWO:

16:23

Dziękujemy za śledzenie naszej relacji i zapraszamy na śledzenie kolejnych.

Wielkie gratulacje dla Igi Świątek!

16:20

6:3 - IGA ŚWIĄTEK ZWYCIĘŻCZYNIĄ ROLAND GARROS 2022!

Polka pokonuje Amerykankę Cori Gauff 6:1, 6:3. Jest to drugi tytuł Polki we French Open i 35. zwycięstwo z rzędu, co oznacza wyrównanie rekordu Venus Williams!

16:16

5:3 - to jeszcze nie koniec. Amerykanka zwycięża w ósmym gemie.

16:12

5:2 - niesamowita gra Świątek! Do zwycięstwa w Roland Garros 2022 został już tylko jeden gem!

16:08

4:2 - Iga przełamuje rywalkę. Dwa gemy od zwycięstwa w finale!

Gauff wrzuciła wyższy bieg, Świątek zrobiła to samo - z tą różnicą, że Polka ma znacznie lepszy tenisowy silnik. Amerykanka przełamana!

16:04

3:2 - szybki i przyjemny gem dla Polki.

Koncertowa gra Igi Świątek. Raszynianka rozrzucała rywalkę po korcie, zwyciężając do zera.

16:02

2:2 - Iga dogoniła Coco.

Nastąpiła seria prezentów Amerykanki - nieudany drop shot, podwójny błąd serwisowy i zagranie w aut - Polka zebrała je wszystkie i ułożyła z tego zwycięskiego gema.

15:58

1:2 - Świątek wraca do gry.

Gem wygrany do 15, lecz można dostrzec zmianę mentalności 18-latki. Polka rozpoczyna pościg.

15:54

0:2 - Gauff powiększa prowadzenie.

Amerykanka złapała wiatr w żagle - rozpoczęła od asa, a po chwili zwiększyła prowadzenie. W kolejnej wymianie górą była Polka, jednak 18-latka zdołała utrzymać przewagę.

15:51

0:1 - Iga Świątek przełamana po raz pierwszy w meczu.

Mocny początek Gauff i moment niepewności Polki zaowocował trzema szansami dla Amerykanki. Wykorzystała pierwszą z nich.

15:47

Rozpoczynamy drugą partię.

15:44

6:1 - Iga Świątek zwycięża w pierwszym secie!

W tym fragmencie nie można było powiedzieć nic złego o grze Amerykanki. 18-latka walczyła dzielnie, jednak to nie był "perfekcyjny tenis", o którym mówiły przed meczem amerykańskie media.

15:40

5:1 - koncertowa gra Polki popłaca.

Amerykanka mocno rozpoczęła i prowadziła już 30:15. Świątek poradziła sobie z momentem zagrożenia, zwieńczając gema pięknym forhendowym uderzeniem w sam narożnik kortu.

15:35

4:1 - pierwszy gem dla Coco Gauff.

Gauff mocno rozpoczęła i prowadziła już 30:0, jednak po chwili Polka zdołała wyrównać wynik. Amerykanka miała dwie szanse - skorzystała za drugim razem po niecelnym returnie Świątek.

15:31

4:0 - ekspresowy gem dla Świątek!

Rozpoczęło się od trzech szybkich punktów dla Polki, po chwili Gauff wróciła do gry, jednak ostatecznie nie była w stanie odesłać celnego returnu przy mocnym serwisie raszynianki.

15:28

3:0 - do pięciu razy sztuka! Kolejne przełamanie!

Amerykanka obroniła łącznie cztery break pointy. Udało się za piątym razem. Bardzo wyrównany gem kończy się happy endem dla Polki, która znacznie przybliża się do zwycięstwa w pierwszym secie.

15:20

2:0 - znacznie bardziej zacięty gem kończy się wygraną Świątek.

Gauff poprawiła swoją grę i prowadziła już 30:15, jednak polska tenisistka pokazała klasę i wróciła do gry. Pierwszy as serwisowy zapewnił jej przewagę, z której Polka skorzystała i powiększyła prowadzenie w meczu.

15:14

1:0 - duża niepewność Gauff na początek meczu i pierwsze przełamanie Świątek.

18-latka przegrała pierwszą akcję po uderzeniu w siatkę, a po chwili popełniła podwójny błąd serwisowy. Nieudany return Polki pozwolił jej wrócić do gry, jednak po chwili Amerykanka ponownie nie popisała się precyzją.