Liga Narodów: Hiszpania wykorzystała potknięcie Portugalii. "La Roja" nowym liderem grupy

2022-06-12, 22:43

Carlos Soler strzelił gola dla Hiszpanii w meczu przeciwko Czechom. Foto: PAP/EPA/Daniel Perez

Reprezentacja Hiszpanii 2:0 pokonała Czechy i awansowała na pozycję lidera grupy 2 dywizji A piłkarskiej Ligi Europy. Na prowadzeniu "La Roja" zmieniła Portugalię, która sensacyjnie przegrała na wyjeździe ze Szwajcarią 0:1.

Helweci objęli prowadzenie już w 55. sekundzie gry, kiedy dośrodkowanie Silvana Widmera celnym strzałem głową na bramkę zamienił Haris Seferović. Mimo że Portugalczycy mieli miażdżącą przewagę we wszystkich kluczowych statystykach, jednak w najważniejszej rubryce do końcowego gwizdka prowadzenie 1:0 zachowali Szwajcarzy.

Potknięcie swoich sąsiadów wykorzystali Hiszpanie. Podopieczni Luisa Enrique otworzyli wynik meczu w 25. minucie po efektownej akcji Marco Asensio, który najpierw obrócił się w polu karnym Czechów, myląc rywali, a następnie wyłożył piłkę do strzału Carlosowi Solerowi. Pomocnik Valencii pewnie umieścił ją w siatce.

W drugiej połowie znakomicie na boisko wprowadził się Pablo Sarabia, który w 75. minucie gry, czyli 3 minuty po wejściu z ławki rezerwowych, strzelił swojego 9. gola w 22. reprezentacyjnym występie.

Grad goli w dywizji B

Grała też dywizja B. W skandynawskim pojedynku grupy 4 lepsza okazała się Norwegia, która pokonała 3:2 Szwecję. Dwa gole i asystę dla zwycięzców zaliczył Erling Haaland, który ma na koncie już 20 bramek w 21 występach dla kadry.

Goli nie zabrakło także w drugim spotkaniu grupy 4, w którym mierzyły się Słowenia i Serbia. Wynik już w 8. minucie meczu otworzył Andrija Zivkovic. W 35. minucie na 2:0 podwyższył Aleksandar Mitrović, który wykorzystał swoje warunki fizyczne i precyzyjne dośrodkowanie Dusana Tadicia. Słoweńcy odpowiedzieli w 48. minucie golem Adama Gnezdy Cerina. Po chwili było już 2:2 za sprawą 19-letniego napastnika Red Bulla Salzbyrg Benjamina Sesko.

Po 4. kolejce w grupie 4 dywizji B Ligi Narodów prowadzi Norwegia z 10 punktami na koncie. Druga jest Serbia (7 pkt), trzecia Szwecja (3 pkt), zaś tabelę zamyka Słowenia (2 pkt).