Liga Narodów siatkarzy: Polacy wygrywają z Iranem. Awans do półfinału po prawdziwym dreszczowcu

2022-07-21, 23:31

Polska gra z Iranem w ćwierćfinale Ligi Narodów. Foto: VNL/print screen

Reprezentacja Polski pokonała Iran 3:2 (25:21, 24:26, 25:18, 16:25, 15:7) i awansowała do półfinału siatkarskiej Ligi Narodów. Spotkanie było pełne zwrotów akcji i dostarczyło kibicom ogromnych emocji.

Podopieczni Nikoli Grbicia awansowali do fazy finałowej Ligi Narodów z drugiego miejsca w grupie. Z kolei Iran po zasadniczej fazie turnieju był sklasyfikowany na 7. pozycji, jednak w rundzie grupowej pokonał Polskę 3:2. W ćwierćfinale Biało-Czerwoni wzięli rewanż na rywalach.

W mecz lepiej weszli Polacy i dość spokojnie wygrali pierwszego seta. Później jednak Irańczycy postawili im znacznie trudniejsze warunki, a między zespołami wywiązała się zacięta, wyrównana walka.

W największe tarapaty Biało-Czerwoni wpadli w 4. secie. Już pierwsze trzy punkty, które trafiły na konto Iranu, zwiastowały kłopoty. Ostatecznie Polacy nie byli w stanie odpowiedzieć na chwilami brawurową grę Persów i w połowie seta było widać, że oddadzą partię bez walki.

Ta strategia się opłaciła. To podopieczni Nikoli Grbicia byli w tie-breaku bardziej skoncentrowani i skuteczni. Przy stanie 4:0 musieli już tylko "pilnować" wypracowanej przewagi. Ostatecznie udało im się ją jeszcze znacznie powiększyć i ostatecznie "odprawić" Irańczyków z wynikiem 15:7.

W półfinale rozgrywanego w Bolonii turnieju Polacy zmierzą się z reprezentacją USA, która w środę pokonała 3:1 Brazylię. Awans do najlepszej czwórki zapewnili sobie także Włosi i Francuzi. Gospodarze ograli Holendrów również 3:1, zaś "Trójkolorowi" 3:0 Japonię.

Biało-Czerwoni zagrają z USA w sobotę o godz. 18. W drugim półfinale Włochy zmierzą się z Francją o godz. 21.

Polska – Iran 3:2 (25:21, 24:26, 25:18, 16:25, 15:7)

Polska: Bartosz Kurek, Aleksander Śliwka, Jakub Kochanowski, Kamil Semeniuk, Marcin Janusz, Mateusz Bieniek, Paweł Zatorski (libero) oraz Karol Butryn, Łukasz Kaczmarek, Grzegorz Łomacz, Tomasz Fornal, Bartosz Bednorz

Iran: Mahdi Ghaziani, Milad Ebadipour, Amir Toukhteh, Amin Esmaeilnezhad, Mohammad Vadi, Amirhossein Esfandiar, Mohammadreza Hazratpourtalatappeh oraz Saadat Bardi, Ehsan Daneshdoust, Amir Sarlak, Fazel Pazhooman, Morteza Sharifi

***

We wcześniejszym czwartkowym ćwierćfinale Francuzi bez straty seta pokonali Japończyków.

Mistrzowie olimpijscy do starcia z Japończykami podeszli w osłabionym składzie, bowiem lider zespołu, przyjmujący Earvin N'Gapeth nabawił się lekkiego skręcenia stawu skokowego na ostatnim treningu przed czwartkowym meczem i spotkanie rozpoczął na ławce rezerwowych. Siatkarze z Azji musieli sobie radzić bez przyjmującego Yuki Ishikawy, który również zmaga się z urazem stawu skokowego.

Japończycy do starcia z wyżej notowanymi rywalami podeszli bez kompleksów i od początku toczyli z nimi wyrównaną walkę. W drugiej części pierwszego seta Francuzi nieco odskoczyli (18:15), jednak w końcówce reprezentacja Japonii wyrównała i o wyniku decydowała gra na przewagi. W niej minimalnie lepsi okazali się trójkolorowi (26:24).

Porażka w premierowej odsłonie nieco zdeprymowała Japończyków, co pozwoliło Europejczykom szybko przejąć kontrolę na boisku. Stopniowo powiększali swoją przewagę w drugim secie, całkowicie dominując nad rywalami w końcówce i wygrywając 25:16. Podobny przebieg miała trzecia partia, chociaż tym razem przewaga Francuzów nie była aż tak wyraźna. Ostatecznie wygrali oni 25:20.