more_horiz
Wiadomości

Formuła 1: Mercedes i Alfa Romeo nie chcą nowego zespołu w stawce. "To nie ma sensu"

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2022 11:20
Szef zespołu Formuły 1 Mercedes Toto Wolff i Alfy Romeo Frederic Vasseur są przeciwni wejściu do mistrzostw świata nowego, 11. teamu, który planuje zorganizować Amerykanin Michael Andretti.
Szefowie zespołów Mercedes i Alfa Romeo F1 Team Orlen są przeciwni dołączeniu do stawki Formuły 1 kolejnej ekipy
Szefowie zespołów Mercedes i Alfa Romeo F1 Team Orlen są przeciwni dołączeniu do stawki Formuły 1 kolejnej ekipyFoto: Shutterstock.com/cristiano barni

Amerykanin, który po raz pierwszy o swoim projekcie poinformował już jesienią 2021, od razu spotkał się z niezbyt przychylnymi opiniami. Zarzucano mu m.in., że próbuje kupić pakiet kontrolny akcji teamu Sauber, nie mając odpowiedniego kapitału, ani gwarancji bankowych.

Audi w F1? Mercedes i Alfa Romeo nie chcą nowego zespołu w stawce

- Wartością F1 jest ograniczona liczba zespołów. Nie chcemy obniżać wysokich standardów, dodając kolejne zespoły. To może mieć wpływ na bezpieczeństwo - mówił w maju Wolff, szef Mercedesa. Później jednak trochę zmienił zdanie i stwierdził, że gdyby do F1... dołączył koncern Audi, to taka ekipa wniosłaby większy wkład.

Podobne stanowisko jak Wolff prezentuje także Vasseur. Szef Alfa Romeo F1 Team Orlen, gdzie kierowcą testowym i rezerwowym jest Robert Kubica, także przyznał, że kolejny team w mistrzostwach świata nie jest potrzebny.

Kolejny zespół w F1 bez "dodatkowej wartości"

- Dodanie do stawki kolejnego zespołu nie wniesie dodatkowej wartości do F1 i nie wiem, czy to ma sens. Tym bardziej że taki proces potrwa minimum dwa, trzy lata, a dzisiaj trudno przewidzieć, jaka wtedy będzie sytuacja w F1 - powiedział Francuz.

Jego zdaniem obecnie największe w Europie zainteresowanie kibiców Formuła 1 jest w Holandii, ale mistrz świata Max Verstappen jeździ w ekipie Red Bulla z austriackim kapitałem. Vasseur uważa, że większe szanse na nowy team są aktualnie w Holandii niż w USA.

Sezon F1 wystartował 20 marca w Bahrajnie. Liderem jest obrońca tytułu Max Verstappen z Red Bull Racing, który pewnie zmierza po drugie z rzędu mistrzostwo świata.

Kolejna runda odbędzie się 28 sierpnia na belgijskim torze Spa. 

Robert Kubica w rozmowie z Mateuszem Ligęzą z Programu 1 Polskiego Radia:

Czytaj także:

Zobacz także

Zobacz także