more_horiz
Wiadomości

Lekkoatletyka: Kryscina Cimanouska otrzymała polskie obywatelstwo. Sprinterka czeka na ważną decyzję

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2022 10:32
Białoruska sprinterka Kryscina Cimanouska otrzymała polskie obywatelstwo. Nie oznacza to jednak, że "z marszu" będzie mogła reprezentować nasz kraj na arenie międzynarodowej - najpierw stosowne zezwolenie musi wydać World Athletics (światowa organizacja lekkiej atletyki).
Kryscina Cimanouska otrzymała polskie obywatelstwo
Kryscina Cimanouska otrzymała polskie obywatelstwoFoto: PAP/Marcin Bielecki

Cimanouska przybyła do Polski w sierpniu ub. roku. Wszystko z powodu krytyki reżimu Aleksandra Łukaszenki, której dopuściła się lekkoatletka. Na Białorusi sprinterka nie czuła się bezpiecznie, dlatego z Tokio, gdzie w 2021 roku odbywały się igrzyska olimpijskie, przyleciała do naszego kraju.

We wrześniu ub. roku Cimanouska złożyła wniosek o polskie obywatelstwo. - W Warszawie mieszkam ze swoim mężem, któremu "cudem" udało się uciec z Białorusi. Przed naszymi drzwiami stoi sześciu ochroniarzy. Na razie wychodzimy jedynie do urzędów i lekarzy - mówiła wówczas.

Dziś sytuacja nieco się uspokoiła, a sportsmenka otrzymała upragniony paszport. Polskie obywatelstwo nie upoważnia jej jednak do startów w biało-czerwonych barwach. Zgodę na to wyrazić musi światowa federacja lekkoatletyczna.

W najgorszym przypadku Cimanouska może na to czekać jeszcze dwa lata. World Athletics w przypadku zmiany barw narodowych może nałożyć na zawodniczkę okres karencji wynoszący trzy lata. W przypadku Białorusinki byłby on liczony od igrzysk olimpijskich w Tokio.

Cimanouska jest jedną z najlepszych białoruskich sprinterek. Jej rekord życiowy na 100 m wynosi 11,04 s, zaś na 200 m 22,78 s.

Czytaj także:

bg

Zobacz także

Zobacz także