more_horiz
Wiadomości

Wicemistrz olimpijski z Tokio zawieszony za doping. Chijindu Ujah z zakazem startów na 22 miesiące

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2022 14:40
Brytyjski sprinter Chijindu Ujah, który z powodu przyjęcia zabronionych substancji stracił srebrny medal igrzysk olimpijskich w Tokio w sztafecie 4x100 m, został zdyskwalifikowany na 22 miesiące - poinformowała walcząca z dopingiem w lekkoatletyce organizacja AIU.
Chijindu Ujah został zawieszony na 22 miesiące za stosowanie dopingu
Chijindu Ujah został zawieszony na 22 miesiące za stosowanie dopinguFoto: PAP/DPA/Sven Hoppe

W próbkach A i B pobranych od 28-letniego sportowca po finale sztafety w Tokio wykryto ostarynę oraz s-23. Obie substancje znajdują się na liście zakazanych sporządzonej przez Światową Agencję Antydopingową (WADA).

Ujah, Zharnel Hughes, Richard Kilty i Nethaneel Mitchell-Blake zajęli na igrzyskach drugie miejsce, za kwartetem z Włoch. Po ich dyskwalifikacji srebrny medal trafił do Kanadyjczyków, a brązowy - do Chińczyków.

Ujah, którego okres dyskwalifikacji rozpoczął się 6 sierpnia 2021 roku, nie będzie mógł brać udziału w zawodach do 5 czerwca 2023.

- Chciałbym wyjaśnić, że nieświadomie spożyłem zanieczyszczony suplement i to był powód, dla którego na igrzyskach olimpijskich w Tokio doszło do naruszenia przepisów antydopingowych. Przepraszam moich kolegów z drużyny, ich rodziny i sztaby wspierające. Przykro mi, że ta sytuacja kosztowała kolegów ze sztafety medale, na które tak ciężko i długo pracowali. I na które zasłużyli. To jest coś, czego będę żałować do końca życia - mówił Ujah po ujawnieniu wyników badań antydopingowych.

Polska sztafeta 4x100 m nie zdołała się zakwalifikować do tej konkurencji igrzysk w Tokio, rozegranych w 2021 roku.

Czytaj także:

bg/PAP

Zobacz także

Zobacz także