more_horiz
Wiadomości

Formuła 1: nowy zespół na horyzoncie. Michael Andretti łączy siły z General Motors

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2023 17:35
Firma Andretti Global i koncern General Motors poinformowały w czwartek o rozpoczęciu starań o założenie nowego, 11. zespołu Formuły 1 pod nazwą Andretti Cadillac.
Michael Andretti chce wprowadzić swój zespół do Formuły 1
Michael Andretti chce wprowadzić swój zespół do Formuły 1 Foto: Forum/imago sport/Andreas Beil
  • Szefowie dotychczasowych zespołów Formuły 1 nie są przychylni dołączeniu nowej ekipy. Powodem jest utrata części zysków
  • Dołączenie zespołu Andretti Cadillac popiera za to FIA, a pomysłodawcy nowego projektu chcą wprowadzić do F1 amerykańskiego kierowcę 

Na razie nie wiadomo, kiedy nowy zespół z siedzibą w USA i wsparciem technicznym w Wielkiej Brytanii mógłby dołączyć do cyklu F1. Niezbyt przychylni temu pomysłowi są właściciele obecnych stajni, obawiających się utraty części zysków. Z kolei ideę powiększenia stawki popiera Międzynarodowa Federacja Samochodowa (FIA).

"Zespół Andretti Cadillac planuje zgłosić akces, gdy FIA otworzy formalny proces. Jeśli zostaniemy wybrani, postaramy się przystąpić do rywalizacji tak szybko, jak to możliwe, z co najmniej jednym amerykańskim kierowcą” - ogłosili pomysłodawcy.

Prezesem firmy Andretti Global jest kierowca wyścigowy Michael Andretti, syn słynnego zawodnika Formuły 1 Mario, byłego mistrza świata najważniejszej serii wyścigowej na świecie.

Według mediów amerykańskim kandydatem do startów w Formule 1 miałby być 22-letni Colton Herta, mający kontrakt z zespołem Andretti na występy w serii IndyCar.

Czytaj także:

/empe, PAP 

Zobacz także

Zobacz także