more_horiz
Wiadomości

Fernando Santos nowym selekcjonerem. Cezary Kulesza: stać nas na najlepszego

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2023 13:20
Fernando Santos został we wtorek zaprezentowany jako nowy selekcjoner piłkarskiej reprezentacji Polski. - Jako federacja jesteśmy gotowi na najlepszego selekcjonera - powiedział prezes PZPN Cezary Kulesza. 
Cezary Kulesza podczas konferencji prasowej, na której zaprezentowano Fernando Santosa
Cezary Kulesza podczas konferencji prasowej, na której zaprezentowano Fernando Santosa Foto: PAP/Leszek Szymański

Po miesiącu poszukiwań prezes PZPN Cezary Kulesza wybrał następcę Czesława Michniewicza, którego kontrakt wygasł z końcem 2022 roku.

"Wybór nie był łatwy, ale wierzę, że z nowym trenerem przeżyjemy wiele pięknych chwil" - napisał już w niedzielę na Twitterze szef federacji.

Następnego dnia wieczorem Kulesza zamieścił wspólne zdjęcie z Santosem i podpisem: "Do zobaczenia jutro na konferencji na PGE Narodowym", potwierdzając w ten sposób swój wybór.

Fernando Santos zamieszka w Warszawie 

Na wtorkowej konferencji prasowej Fernando Santos został oficjalnie zaprezentowany jako nowy selekcjoner reprezentacji Polski.

- Ostatnie tygodnie były dosyć burzliwe. Poświęciliśmy dużo pracy, wybór był bardzo trudny. Dzisiaj dotarliśmy do celu. Stać nas na wybór najlepszego możliwego selekcjonera. Jako federacja jesteśmy na to gotowi - powiedział Cezary Kulesza. - Zależało nam na tym, żeby trener miał już doświadczenie w prowadzeniu reprezentacji - dodał prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej. 

Szef polskiej piłki komplementował portugalskiego szkoleniowca. 

- To trener, który odnosił sukcesy. Prowadził już dwie reprezentacje - Grecję i Portugalię. Wygrał mistrzostwa Europy i Ligę Narodów. Pracował z wieloma gwiazdami, w tym z Cristiano Ronaldo - przypomniał. 

Kulesza zapowiedział też, że nowy selekcjoner, wraz z całą rodziną, będzie mieszkał w Warszawie. - To dla nas bardzo ważne - wyjaśnił. 

Fernando Santos ma też uczestniczyć w procesie szkolenia młodych piłkarzy. 

Zacznie od meczu z Czechami 

Nowy szkoleniowiec reprezentacji Polski zadebiutuje 24 marca. Biało-Czerwoni rozpoczną wówczas eliminacje mistrzostw Europy - z Czechami na wyjeździe. Trzy dni później spotkają się u siebie z Albanią. W tej stawce są także niżej notowane Wyspy Owcze i Mołdawia.

Na turniej w Niemczech awansują dwie drużyny z grupy. Awans na Euro 2024 będzie pierwszym celem Santosa w nowej roli. 

Selekcjoner z doświadczeniem 

Urodzony 10 października 1954 roku Fernando Santos był szkoleniowcem reprezentacji Grecji (2010-2014), a następnie swojego kraju (2014-2022). W przeszłości pracował również w czołowych klubach właśnie z Grecji i Portugalii.

Doświadczony szkoleniowiec posiada imponujący życiorys trenerski - zwłaszcza złoto mistrzostwo Europy 2016 i triumf w pierwszej edycji Ligi Narodów (2018/19) ze swoimi rodakami.

Konferencja prasowa, na której Fernando Santos został zaprezentowany jako selekcjoner reprezentacji Polski:

Polskieradio24.plPolskieradio24.pl

/empe 

Zobacz także

Zobacz także