more_horiz
Wiadomości

Orlen Copernicus Cup: wielkie gwiazdy pojawią się w Toruniu. Pia Skrzyszowska zapoluje na rekord Polski

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2023 13:14
To będzie najważniejszy moment tej zimy w polskiej lekkiej atletyce. Plejada gwiazd z Polski i zagranicy zaprezentuje się kibicom w trakcie ORLEN Copernicus Cup Toruń 2023. W sprzedaży pozostały ostatnie bilety, więc jest duża szansa, że w środowe popołudnie hala wypełni się do ostatniego miejsca.
Pia Skrzyszowska otarła się o wyrównanie wyniku Zofii Bielczyk, która w 1980 roku osiągnęła czas 7,77 s.
Pia Skrzyszowska otarła się o wyrównanie wyniku Zofii Bielczyk, która w 1980 roku osiągnęła czas 7,77 s. Foto: PAP/Marian Zubrzycki

Trzynaście konkurencji w Toruniu. "Udało nam się ściągnąć doskonałych zawodników"

- Jest absolutnie pewne, że emocji podczas dziewiątej edycji Orlen Copernicus Cup nie zabraknie. Cieszę się, że kolejny raz udało nam się ściągnąć doskonałych zawodników, którzy gwarantują znakomite widowisko i najwyższy poziom - mówi dyrektor ORLEN Copernicus Cup Toruń i prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Lekkiej Atletyki Krzysztof Wolsztyński. W trakcie imprezy Gudaf Tsegay, etiopska brązowa medalistka igrzysk w Tokio, będzie próbowała pobić rekord świata w biegu na jedną milę.

W sumie kibice w Toruniu obejrzą rywalizację w trzynastu konkurencjach - kobiety biegać będą na 60, 400, 800, 3000 metrów i 1 milę oraz 60 metrów przez płotki, natomiast konkurencji męskich będzie siedem - biegi na 400, 800 i 1500 metrów, bieg na 60 metrów przez płotki oraz skok wzwyż, skok w dal i skok o tyczce. 

Na listach startowych jest wiele najmocniejszych nazwisk, m.in. medalistów ostatnich igrzysk olimpijskich - Brytyjki Keely Hodgkinson (800 metrów), Greka Miltiadisa Tentoglou (skok w dal), Kubańczyka Maykela Massó (skok w dal) i Brazylijczyka Thiago Braza (skok o tyczce). W wielu konkurencjach, w których startować będą najlepsi Polacy, kibice będą mogli zobaczyć wyjątkowe pojedynki z medalistami największych światowych imprez.

- Zawodnicy lubią do nas przyjeżdżać z wielu powodów, ale jednym z najważniejszych jest publiczność. Toruńska publiczność jest znakomita, bo świetnie zna się na lekkiej atletyce, a do tego potrafi nagrodzić zawodników za ich wysiłek i umiejętności - dodaje Wolsztyński. Toruński mityng od wielu lat ma już swoją markę. Także w tym roku ORLEN Copernicus Cup Toruń znalazł się wśród siedmiu najwyżej sklasyfikowanych zawodów World Athletics Indoor Tour Gold.

Pia Skrzyszowska zapoluje na rekord. "Stawka będzie bardzo mocna"

Wśród gwiazd, które pokażą się w Arenie Toruń nie można pominąć też polskiej mistrzyni Europy Pii Skrzyszowskiej, której kilka dni temu na mityngu w Łodzi zabrakło jednej setnej sekundy do rekordu Polski na 60 metrów przez płotki.

- W Toruniu stawka będzie bardzo mocna i bardzo szybkie bieganie. To mi może pomóc, żeby dobrze spiąć się na starcie, bo w Łodzi jednak sporo straciłam - mówi młoda gwiazda polskiej lekkoatletyki. W Toruniu zmierzy się z halową mistrzynią Europy Holenderką Nadine Visser i wicemistrzynią świata Jamajką Britany Anderson.

- Świetnie zapowiada się także konkurs tyczkarzy, w którym nasi zawodnicy Piotrek Lisek i Paweł Wojciechowski powalczą m.in. z mistrzem olimpijskim z Rio de Janeiro i brązowym medalistą z Tokio Brazylijczykiem Thiago Brazem oraz brązowym medalistą mistrzostw świata z Eugene Filipińczykiem Ernestem Obieną - dodaje Wolsztyński.


Zresztą kibice będą mogli wspierać większą grupę znakomitych polskich lekkoatletów, m.in. Ewę Swobodę, Damiana Czykiera, Patryka Dobka, czy pukającego do europejskiej czołówki Jakuba Szymańskiego.


Posłuchaj
01:46 Kajetan Duszyński przed copernicus .mp3 W mityngu ORLEN Copernicus Cup wystartuje tez mistrz olimpijski z Tokio w mieszanej sztafecie 4 x 400 m Kajetan Duszyński, z którym o bieganiu i o karierze naukowej rozmawiał Rafał Bała (PR1)

 

Swoboda będzie rywalizować z podwójną medalistką mistrzostw Europy w biegach sprinterskich Mujingą Kambundji, z kolei na płotkach zobaczymy obecnie drugiego na listach światowych Daniela Robertsa, przebojowego Rogera Iribarne, czy zwycięzcę mityngu w Karlsruhe Enrique Llopisa.

Wiele wskazuje na to, że na trybunach Areny Toruń zasiądzie komplet publiczności, bo w sprzedaży pozostały już ostatnie bilety. Mityng ORLEN Copernicus Cup Toruń 2023 rozpocznie się w środę 8 lutego o godz 17.15. Dekoracja zwycięzców planowana jest na godzinę 20.00.

Czytaj także:

red/Biuro Prasowe ORLEN Copernicus Cup Toruń 2023

Zobacz także

Zobacz także