more_horiz
Wiadomości

Wimbledon: Petra Kvitova przeciwna dopuszczeniu Rosjan i Białorusinów do gry. Mocne słowa Czeszki

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2023 16:36
Organizatorzy Wimbledonu przekazali, że do tegorocznej edycji rozgrywek zamierzają dopuścić rosyjskich i białoruskich tenisistów. Przeciwna tej decyzji jest Petra Kvitova. - Zawsze zaznaczam, że jestem przeciwna wojnie. Martwię się o ukraińskich obywateli oraz zawodników - podkreśliła dwukrotna triumfatorka imprezy.
Petra Kvitova nie popiera dopuszczenia Rosjan i Białorusinów do Wimbledonu
Petra Kvitova nie popiera dopuszczenia Rosjan i Białorusinów do WimbledonuFoto: PAP/EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH

Rosjanie i Białorusini zagrają w Wimbledonie

Organizatorzy Wimbledonu mają zamiar dopuścić Rosjan i Białorusinów do startu w turnieju jako zawodników neutralnych - poinformował w piątek All England Club. 

W minionej edycji rozgrywek tenisiści i tenisistki z tych krajów nie mogli wystartować w związku z wojną na Ukrainie. W konsekwencji uczestnicy nie otrzymali żadnych punktów do światowego rankingu od WTA i ATP.

Choć organizatorzy Wimbledonu pozwolą na uczestnictwo Rosjan i Białorusinów, postawili kilka warunków, które trzeba spełnić, by wziąć udział w rywalizacji. Muszą oni rywalizować jako "neutralni" sportowcy, czyli tak, jak w przypadku innych turniejów pod egidą WTA, ATP oraz ITF.

Dzięki zmianie decyzji w prestiżowym turnieju w Londynie będą mogli zagrać m.in. wiceliderka światowego rankingu Białorusinka Aryna Sabalenka czy Rosjanie - piąty tenisista rankingu ATP Daniił Miedwiediew i siódmy Andriej Rublow.

Petra Kvitova: nie powinno ich się dopuszczać do gry

Przeciwna decyzji All England Club jest Petra Kvitova. Czeska tenisistka, która wywalczyła awans do finału turnieju WTA 1000 w Miami, podkreśliła, że rosyjscy i białoruscy tenisiści nie powinni zostać dopuszczeni do rozgrywek. 

- Zawsze zaznaczam, że jestem przeciwna wojnie. Martwię się o ukraińskich obywateli oraz zawodników. Doceniam to, że Wimbledon miał ciężki okres w zeszłym roku za decyzje o zakazie gry dla Rosjan i Białorusinów. Myślę, że właściwie nie powinno ich się dopuszczać do gry - przyznała dwukrotna triumfatorka Wimbledonu.

Kvitova nie popiera także pomysłu, by Rosjanie i Białorusini wystąpili na igrzyskach olimpijskich w Paryżu, które odbędą się za rok.

- Moim zdaniem nie powinni grać także w igrzyskach olimpijskich. Jestem po stronie Ukraińców. Czuję, że igrzyska są dlatego, że nie chcemy wojny na świecie - podkreśliła 33-letnia zawodniczka.

Czytaj także:

JK

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także