Ligue 1: PSG zapewniło sobie mistrzostwo Francji. Rekordowy tytuł paryżan

2023-05-27, 23:10

Gwiazdy PSG Leo Messi i Kylian Mbappe cieszą się po zdobytym golu . Foto: PAP/EPA/TERESA SUAREZ

Zespół Paris Saint-Germain po raz 11. został piłkarskim mistrzem Francji. Tytuł zapewnił sobie kolejkę przed końcem rozgrywek, remisując na wyjeździe ze Strasbourgiem 1:1.

Stołeczny zespół, najlepszy w Ligue 1 pięciokrotnie w sześciu ostatnich sezonach, ma 85 punktów i o cztery wyprzedza RC Lens, którego zawodnikami są Przemysław Frankowski, Adam Buksa i Łukasz Poręba.

Gol Messiego dał mistrzostwo

Paryżanie byli blisko wygranej w Strasburgu. Prowadzili od 59. minuty po 16. golu ligowym w sezonie Lionela Messiego. Argentyński mistrz świata, o którym nie milkną spekulacje, że latem może wrócić do Barcelony, czekał na bramkę od połowy kwietnia.

Wyrównał w 79. minucie jego rówieśnik Kevin Gameiro, który niedawno skończył 36 lat. Na boisko doświadczony napastnik wszedł trzy minuty wcześniej.

Do tej pory PSG i AS Saint-Etienne miały w dorobku po 10 tytułów, ale teraz paryżanie zostali najbardziej utytułowanym pod tym względem francuskim klubem. "Kropka nad i. Upragniony do szczęścia punkt" - napisała tuż po końcowym gwizdku w meczu PSG gazeta "L'Equipe".

"Polskie" Lens zagra w Lidze Mistrzów

Wicelider z Lens w sobotę pokonał pewne już spadku Ajaccio 3:0. Z trójki Polaków na boisku pojawił się tylko Buksa, który wszedł do gry w 68. minucie za najskuteczniejszego zawodnika swojej drużyny - Loisa Opendę. Belg wcześniej po raz 20. w sezonie wpisał się na listę strzelców.

Frankowski, który jest podstawowym piłkarzem Lens, odpoczywał z powodu niegroźnego urazu łydki, a Poręba był rezerwowym.

Klub Polaków co prawda stracił szanse na mistrzostwo, ale wskutek porażki trzeciego w tabeli Olympique Marsylia (1:2 z Brest) zapewnił sobie udział w fazie grupowej Ligi Mistrzów.

Ostatnia kolejka, w sobotę 3 czerwca, wyłoni czwartego spadkowicza. Będzie nim jedna z zasłużonych dla francuskiego futbolu firm - AJ Auxerre bądź FC Nantes