more_horiz
Wiadomości

Rosjanie dopuszczeni do mistrzostw świata w wioślarstwie. Są pewne ograniczenia

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2023 17:00
Międzynarodowa Federacja Wioślarska ogłosiła w środę, że "ograniczona liczba" Rosjan będzie mogła wystartować we wrześniowych mistrzostwach świata, które są równocześnie kwalifikacjami do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich w Paryżu.
Rosjanie wrócą do zmagań w wioślarstwie
Rosjanie wrócą do zmagań w wioślarstwieFoto: pap/Luka Stanzl/PIXSELL

Sportowcy z Rosji i Białorusi będą dopuszczeni jedynie do startów w konkurencjach jedynek i dwójek bez sternika, a także w jedynkach wagi lekkiej. Nie będą mogli natomiast rywalizować w czwórkach i ósemkach.

Rosjanie i Białorusini będą występować bez symboli narodowych, będą poddawani "ulepszonym" procedurom antydopingowym, będzie także sprawdzana ich przeszłość. Kontrole "zapewnią, że sportowcy, którzy są związani z wojskiem w jakiejkolwiek formie, lub którzy publicznie wspierali wojnę, zostaną automatycznie wykluczeni" – można przeczytać w komunikacie organizacji.

Wioślarstwo dołączyło tym samym do innych dyscyplin, które już zdecydowały się na dopuszczenie Rosjan i Białorusinów do rywalizacji, w tym do kwalifikacji olimpijskich. W tym gronie są: judo, łucznictwo, szermierka, pięciobój nowoczesny, jazda na deskorolce, tenis stołowy, taekwondo, triathlon, zapasy i podnoszenie ciężarów.

Czytaj także:

bg/PAP

Zobacz także

Zobacz także