more_horiz
Wiadomości

Igrzyska Europejskie 2023: Kubacki i Stoch podsumowują konkurs skoków. "W czerwcu trudno myśleć o medalach"

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2023 13:11
- W czerwcu nie bardzo można myśleć o medalach - zgodnie stwierdzili dziesiąty w pierwszym konkursie Igrzysk Europejskich Dawid Kubacki i 22. Kamil Stoch. Zawody rozegrano w czwartek na zakopiańskiej Średniej Krokwi.
Kamil Stoch
Kamil StochFoto: PAP/Grzegorz Momot

Dzień wcześniej solidne porywy wiatru spowodowały, że po występie 41 z 54 zawodników konkurs przerwano. Z pięciu biało-czerwonych skoki oddali Kacper Juroszek i Aleksander Zniszczoł. Stoch, Kubacki i Piotr Żyła nie zdążyli oddać swoich prób.

Czwartkowe przedpołudnie chociaż chłodne, bo na temperatura wahała się początkowo w granicach 11-12 stopni, to zapewniło skoczkom w miarę stabilne warunki wiatrowe.

Najlepszy z Polaków Piotr Żyła zajął 7 miejsce. Na dziesiątym zawody zakończył Kubacki.

"W czerwcu o medalach nie ma co myśleć. Jesteśmy na dość intensywnym etapie przygotowań, więc trochę brakuje świeżości i czuje się zmęczenie"- stwierdził skoczek zakopiańskiego TS Wisła.

Poproszony o ocenę pierwszego występu na IE zauważył, że na pewno na progu było nie do końca tak jak powinno. "Odrobinę spóźniałem, no i do tego mięśnie nie dawały rady, więc odbicie było dalekie od ideału" - podsumował krótko Kubacki.

22. był Stoch. "Mam braki techniczne, wiem jakie i to ważne, bo można je - mam nadzieję - szybko poprawić. Co do formy to nie spodziewałem się na tym etapie medalu, chociaż nie powiem - było by miło samego siebie zaskoczyć" - zauważył skoczek z Zębu.

Podobnie jak konkurs indywidualny, także zaplanowana na czwartkowe popołudnie rywalizacja drużyn mieszanych rozegrana zostanie na Średniej Krokwi. Do udziału zgłoszono 9 ekip, Polacy wystąpią w składzie: Anna Twardosz, Dawid Kubacki, Nicole Konderla i Piotr Żyła. Początek zawodów o 17.30.

Obiekt im. Bronisława Czecha znajdujący się w oddanym do użytku po gruntownej modernizacji niespełna dwa lata temu ma punkt konstrukcyjny 95 i rozmiar 105 metrów.

"To trudna i specyficzna skocznia. Trzeba ją więc naprawdę nieźle poznać. Dobra forma plus właśnie to poznanie daje szanse na pewniejsze skakanie, czyli dobre miejsce w konkursie. Jak było wczoraj i dziś widać, nie każdemu wystarczyło te kilka prób na tym obiekcie" - zauważył Kubacki.

Posłuchaj
00:15 Dawid Kubacki po konkursie na Średniej Krokwi.mp3 Dawid Kubacki po konkursie na Średniej Krokwi

Na pewno zakopiański obiekt polubił zwycięzca zakopiańskiego konkursu Daniel Tschofenig. Austriak w marcu ubiegłego roku właśnie na Średniej Krokwi wywalczył swoje trzy z czterech tytuły mistrza świata juniorów.

W czwartek srebrny medal wywalczył jego rodak Jan Hoerl, a brązowy - Szwajcar Gregor Deschwanden. Juroszek był 27., natomiast Zniszczoł zakończył zawody na 32. miejscu.

Czytaj także:

bg/PAP

Zobacz także

Zobacz także