PGNiG Superliga: jest oficjalny komunikat. Powrót fazy play-off od sezonu 2023/2024

Rozgrywki najwyższego szczebla piłki ręcznej mężczyzn w Polsce od sezonu 2023/2024 ponownie z fazą play-off. Wzrośnie liczba spotkań oraz emocje w walce o medale mistrzostw Polski i utrzymanie w rozgrywkach - głosi komunikat spółki zarządzającej rozgrywkami.

2023-06-30, 12:16

PGNiG Superliga: jest oficjalny komunikat. Powrót fazy play-off od sezonu 2023/2024
Piłkarze ręczni Orlen Wisły Płock podczas meczu. Foto: Jerzy Stankowski/media.pgnig-superliga.pl

Sezon 2018/2019 był ostatnim, w którym w rozgrywkach ekstraklasy piłkarzy ręcznych organizowano fazę play-off. Cztery kolejne sezony zostały przeprowadzone w systemie każdy z każdym, na zasadzie mecz i rewanż.

Władze Superligi sp. z o.o., w porozumieniu z klubami występującymi w ekstraklasie zdecydowały, że od sezonu 2023/2024 po fazie zasadniczej rozgrywek odbędzie się również faza play-off.

Rozgrywki będą trwać dłużej niż poprzednie. W ostatnich czterech latach były po 182 mecze w sezonie. W zbliżającej się kampanii ta liczba znacznie wzrośnie. W zależności od rozstrzygnięć w poszczególnych spotkaniach, będzie to od 217 do 225 meczów.

Najpierw zostanie rozegrana faza zasadnicza, licząca 26 serii. Zespoły rozegrają spotkania na zasadzie każdy z każdym - mecz i rewanż. Następnie do fazy play-off zakwalifikują się zespoły z miejsc 1-8, a drużyny zajmujące pozycje 9-14 rozegrają spotkania w ramach grupy spadkowej. Zespoły, które zakwalifikują się do fazy play off rywalizować będą do dwóch zwycięstw. Dotyczy to wszystkich spotkań play-off, począwszy od ćwierćfinałów, na meczach medalowych kończąc.

REKLAMA

Zespoły, które odpadną z rywalizacji w play-off na etapie ćwierćfinału, będą rywalizowały o miejsca 5-8. W grupie spadkowej spotkają się drużyny, które po fazie zasadniczej zajmą miejsca 9-14. Punkty zdobyte w pierwszej części rozgrywek zostaną zachowane. W tej fazie każdy z klubów rozegra po jednym meczu z pozostałymi drużynami grupy spadkowej. Łącznie każdy z walczących o utrzymanie zespołów rozegra po pięć spotkań.

Ostatni zespół z grupy spadnie z ekstraklasy, a przedostatnia drużyna weźmie udział w dwumeczu barażowym z zespołem, który na koniec sezonu zajmie 2. miejsce w Lidze Centralnej (drugi poziom rozgrywek).

- W przypadku rozgrywek kobiet na razie nie myślimy o fazie play-off. W ubiegłym sezonie powiększyliśmy ligę do 10 zespołów, a optymalnie dobrze było, aby grało w niej 12 drużyn - powiedział Piotr Należyty, prezes Zarządu Superligi sp. z.o.o.

Od sezonu 2023/2024 wszystkie spotkania w ekstraklasie będą rozgrywane na nawierzchni teraflex. Dotychczas obowiązek rozgrywania spotkań w tym standardzie dotyczył tylko meczów transmitowanych przez nadawcę telewizyjnego. Jednolity standard znacznie poprawi wygląd boiska dla kibiców, również tych śledzących mecze w telewizji internetowej oraz umożliwi lepszą jakość ekspozycji sponsorów.

REKLAMA

Czytaj też:

red/PAP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej