more_horiz
Wiadomości

Speedway GP: Bartosz Zmarzlik mistrzem świata po raz czwarty! Polak najlepszy w Toruniu

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2023 21:39
Bartosz Zmarzlik został indywidualnym mistrzem świata w jeździe na żużlu po raz czwarty w karierze! Polak przypieczętował tytuł w wielkim stylu, wygrywając ostatnią eliminację cyklu - Grand Prix Polski w Toruniu.
Bartosz Zmarzlik po raz kolejny został mistrzem świata
Bartosz Zmarzlik po raz kolejny został mistrzem świata! Foto: PAP/Tytus Żmijewski
  • Bartosz Zmarzlik wcześniej zdobywał indywidualne mistrzostwo świata w 2019, 2020 i 2022 roku
  • W sobotę losy tytułu rozstrzygnęły się dopiero w biegu finałowym
  • Ostatecznie polski żużlowiec okazał się lepszy od Szweda Fredrika Lindgrena

Bartosz Zmarzlik wcześniej zostawał najlepszym żużlowcem świata w 2019, 2020 i 2022 roku. Kolejny tytuł żużlowiec Platinum Motoru Lublin mógł zapewnić sobie już w przedostatniej rundzie cyklu, jednak ze względu na nieprawidłowy kombinezon nie został dopuszczony do Grand Prix Danii w Vojens.

Zmarzlik mistrzem świata. Walka z Lindgrenem o złoto

Przed ostatnią rundą cyklu 28-latek miał sześć punktów przewagi nad Fredrikiem Lindgrenem. Było jasne, że to między Polakiem a Szwedem rozegra się walka o złoty medal.

Faza zasadnicza nie przyniosła przełomu w walce Zmarzlika z Lindgrenem. Obaj żużlowcy dość pewnie awansowali do półfinału. Polak okazał się jednak w niej najlepszy.

Bartosz Zmarzlik zgromadził 12 punktów w pięciu biegach i jako pierwszy mógł wybierać pole startowe w półfinale, co było dla niego komfortową sytuacją. Dla porównania, Lindgren z dziesięcioma punktami zajął trzecie miejsce w fazie zasadniczej. Drugi był Słowak Martin Vaculik - również 10 pkt, a do półfinału awansował także Patryk Dudek - 8 pkt.

O wszystkim rozstrzygnął finał

17 tysięcy kibiców zgromadzonych na trybunach toruńskiej Motoareny z podziwem patrzyło, gdy dwaj Polacy zajęli dwa czołowe miejsca w pierwszym półfinale. Zmarzlik wygrał w wielkim stylu i był już o krok od mistrzostwa świata, a Dudek przyjechał za nim i także zameldował się w finale!

W drugim półfinale od startu do mety prowadził Lindgren, który nie poddawał się w walce o mistrzowski tytuł. Szwed dojechał do mety jako pierwszy i razem z Duńczykiem Leonem Madsenem awansował do finału! Trzeci był Martin Vaculik, ale Słowakowi wystarczyło to do zapewnienia sobie pierwszego w karierze brązowego medalu w cyklu Speedway Grand Prix.

Choć cykl SGP istnieje od 1995 roku dopiero drugi raz w historii o losach złotego medalu decydował finałowy bieg w ostatniej eliminacji cyklu! Każdy inny wynik niż wygrana Lindgrena i czwarte miejsce Zmarzlika, dawał złoto Polakowi. Gdyby ziścił się czarny scenariusz, o losie mistrzostwa decydować miał dodatkowy bieg.

Bartosz Zmarzlik po raz czwarty

Nic takiego jednak się nie wydarzyło. Bartosz Zmarzlik ruszył jak z procy i od początku biegu finałowego było wiadomo, kto tego dnia jest najlepszy na Motoarenie. Polak prowadził przez cały bieg i po przejechaniu czterech okrążeń mógł zacząć świętowanie ze swoim teamem oraz kibicami.

Lindgren był drugi, przed Madsenem i Dudkiem. Szwed, mimo ambitnej walki, musiał zadowolić się srebrnym medalem mistrzostw świata.

Dla Zmarzlika wygrana w Toruniu to już 23. triumf w pojedynczej rundzie Grand Prix. Wyrównał tym samym rekord słynnego Australijczyka Jasona Crumpa.

Zawody w Toruniu miały znaczenie także dla obsady przyszłorocznego cyklu GP. Prawo startu zagwarantowała sobie czołowa szóstka klasyfikacji generalnej. Oprócz medalistów i Holdera, są to Madsen i Brytyjczyk Robert Lambert. Sztuka ta nie udała się Dudkowi i niestartującemu w Toruniu z powodu kontuzji Maciejowi Janowskiemu.

Kto pojedzie w GP za rok?

Wiadomo, że w przyszłorocznych zmaganiach Zmarzlikowi będzie towarzyszył Szymon Woźniak, który awansował do cyklu dzięki trzeciemu miejscu w GP Challenge. Inni Polacy muszą liczyć na "dzikie karty" przyznawane przez organizatorów mistrzostw. W ten sposób obsadzonych zostanie pięć miejsc.


Bartosz Zmarzlik jest najbardziej utytułowanym polskim żużlowcem w historii. Oprócz czterech tytułów indywidualnego mistrza świata, ma dwa srebrne medale i brązowy. W latach 2016, 2017 i 2023 zdobył też Drużynowy Puchar Świata. W trzech ostatnich latach został również indywidualnym mistrzem Polski. Przez większą część kariery był związany ze Stalą Gorzów, z która zdobył drużynowe mistrzostwo kraju w 2014 i 2016 roku. W tym sezonie ten sukces powtórzył z Motorem Lublin.

Wyniki turnieju w Toruniu, ostatniej, 10. eliminacji MŚ:
1. Bartosz Zmarzlik (Polska)
2. Fredrik Lindgren (Szwecja)
3. Leon Madsen (Szwecja)
4. Patryk Dudek (Polska)
5. Martin Vaculik (Słowacja)
6. Robert Lambert (W. Brytania)
7. Jack Holder (Australia))
8. Max Fricke (Australia)
...
13. Dominik Kubera (Polska)
Czołówka klasyfikacji końcowej MŚ i miejsca Polaków:
1. Bartosz Zmarzlik (Polska) 158 pkt
2. Fredrik Lindgren (Szwecja) 150
3. Martin Vaculik (Słowacja) 125
4. Jack Holder (Australia) 123
5. Leon Madsen (Dania) 111
6. Robert Lambert (W. Brytania) 108
7. Daniel Bewley (W. Brytania) 104
8. Jason Doyle (Australia) 96
...
10. Patryk Dudek (Polska) 76
14. Maciej Janowski (Polska) 43
21. Dominik Kubera (Polska) 4
. Bartłomiej Kowalski (Polska) 4
26. Szymon Woźniak (Polska) 1

Czytaj także:

/empe

Zobacz także

Zobacz także