El. Euro 2024: Polska - Czechy. Remis w meczu o wszystko. Baraże ostatnią szansą

2023-11-17, 23:47

Robert Lewandowski (w środku) walczy o piłkę z czeskim obrońcą Tomasem Holesem . Foto: PAP/Leszek Szymański

Reprezentacja Polski zremisowała z Czechami 1:1 w ostatnim meczu eliminacji do piłkarskich mistrzostw Europy. Ten wynik oznacza, że polska kadra nie ma już szans na bezpośredni awans i będzie musiała zagrać w barażach.

Polska - Czechy. Chory Zieliński poza kadrą

Przed startem meczu, kibice reprezentacji Polski mieli powody do zmartwienia - w kadrze meczowej nie znalazł się Piotr Zieliński. Jak poinformował selekcjoner Michał Probierz, pomocnik SSC Napoli został w hotelu z powodu choroby.

Początek spotkania - podobnie jak poprzednie starcie obu drużyn - należał do Czechów. Już w pierwszych kilkudziesięciu sekundach goście zaatakowali na połowie polskiej kadry i byli bliscy objęcia prowadzenia, zwłaszcza po strzale Doudery.

Po początkowym chaosie, podopieczni Michała Probierza zaczęli coraz częściej utrzymywać się przy piłce, a już w 6. minucie celny strzał zza pola karnego oddał Nicola Zalewski. Piłkarz AS Romy od początku meczu był bardzo aktywny na lewym skrzydle - w 18. minucie po jego dośrodkowaniu, w ostatniej chwili interweniował czeski obrońca.

Gra podopiecznych Michała Probierza wyglądała coraz bardziej obiecująco, choć przez większość czasu piłka znajdowała się w środkowej strefie boiska. Czesi oddali dwa niegroźne strzały - próbował Doudera, niecelnie z rzutu wolnego uderzył też Sadilek.

Piotrowski z pierwszym golem

Kluczowa akcja została rozegrana w 38. minucie spotkania. Szybki atak lewą stroną przeprowadził Zalewski, po jego dośrodkowaniu interweniujący Holes trafił piłką w bramkarza, a zamieszanie wykorzystał pomocnik reprezentacji Polski. To był jego pierwszy gol w seniorskiej kadrze.

Polacy do przerwy kontrolowali boiskowe wydarzenia, jednak chwilę po wznowieniu gry dali się zaskoczyć. W 49. minucie w pole karne dośrodkował Coufal, przed bramką Szczęsnego piłka krążyła między piłkarzami, aż dopadł do niej Tomas Soucek. Pomocnik West Hamu celnym strzałem pokonał Szczęsnego i doprowadził do wyrównania.

Na drugą połowę nie wyszedł Karol Świderski - według informacji TVP Sport, napastnik źle się poczuł i został odwieziony do szpitala. Zastąpił go Adam Buksa, który kilka minut po wejściu oddał niecelny strzał.

W 58. minucie szansę na swojego gola miał Robert Lewandowski, jednak chybił. Napastnik FC Barcelony przejął piłkę pod polem karnym, po czym w sytuacji sam na sam z bramkarzem nieskutecznie lobował.

Polska nie utrzymała prowadzenia

Czesi odpowiedzieli akcją po rzucie rożnym, gdy nieudolnie interweniował Kiwior, a z kilku metrów spudłował Zima. Goście nie zamierzali odpuszczać gry o zwycięstwo, choć remis też stawiał ich w dość komfortowej sytuacji - w 69. minucie spudłował Sadilek, który otrzymał w polu karnym precyzyjne podanie i był nieatakowany przez Polaków.

Chwilę wcześniej opatrywany był Soucek, po uderzeniu w głowę przez wybijającego futbolówkę Jana Bednarka.

Polacy próbowali do końca, trener Probierz wprowadził m.in. Kamila Grosickiego i Sebastiana Szymańskiego, lecz czeski bramkarz nie miał zbyt wielu okazji do wykazania się. Celny strzał z rzutu wolnego oddał w 78. minucie Lewandowski, lecz piłka leciała w środek czeskiej bramki. Bliżsi przechylenia szali na swoją korzyść byli reprezentanci Czech - minimalnie niecelnie uderzył z dystansu Doudera, a już w doliczonym czasie gry znakomite okazje zmarnowali wprowadzeni z ławki Kral i Cvancara.

Koniec szans na bezpośredni awans

Ostatnią akcją meczu był rzut rożny dla Polski. Gospodarze, którzy nie mieli już nic do stracenia, zaatakowali wszystkimi siłami, w tym Wojciechem Szczęsnym, niestety po dograniu Grosickiego niecelny strzał oddał Jan Bednarek.

Remis zamknął drogę Polski do bezpośredniego awansu na mistrzostwa Europy.

Aby zapewnić sobie bezpośredni awans, podopieczni Michała Probierza musieliby wygrać z Czechami, a następnie liczyć, że Czesi nie wygrają z Mołdawią. Tak się jednak nie stało - mecz zakończył się remisem 1:1.

Biało-czerwoni zagrają we wtorek towarzysko z Łotwą, również na PGE Narodowy.

Polska - Czechy 1:1

Gole: 1:0 Jakub Piotrowski (38. minuta), 1:1 Tomas Soucek (49.)

Skład reprezentacji Polski: Wojciech Szczęsny - Jan Bednarek, Jakub Kiwior, Paweł Bochniewicz (58. Patryk Peda, 86. Sebastian Szymański) - Przemysław Frankowski, Damian Szymański (73. Kamil Grosicki), Bartosz Slisz, Jakub Piotrowski, Nicola Zalewski - Robert Lewandowski, Karol Świderski (46. Adam Buksa).

Skład reprezentacji Czech: Jindrich Stanek - Vladimir Coufal, David Zima, Jakub Brabec, Tomas Holes, David Doudera - Michal Sadilek (90. Kral), Tomas Soucek, Lukas Provod (75. Ondrej Lingr) - Mojmir Chytil (46. Tomas Cvancara), Jan Kuchta (46. Adam Hlozek).

El. Euro 2024: Polska - Czechy 1:1 - pierwsza połowa (Jedynka) 53:08
+

El. Euro 2024: Polska - Czechy 1:1 - druga połowa (Jedynka) 53:22
+

Bezpośredni awans z tej grupy wywalczyła już Albania, a Czechom wystarczy w poniedziałek remis u siebie z Mołdawią.