more_horiz
Wiadomości

Kajetan Kajetanowicz zdobył mistrzostwo świata w WRC2 Challenger! Sukces Polaka w Japonii

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2023 09:04
Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak zdobyli mistrzostwo świata w WRC2 Challenger. Na wywalczenie upragnionych tytułów czekali aż do ostatniego odcinka specjalnego finałowej rundy Rajdowych Mistrzostw Świata. W tym roku Polacy zostawili za sobą ponad 100 innych załóg, które rywalizowały z nimi o zwycięstwo.
Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak zdobyli mistrzostwo świata w WRC2 Challenger
Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak zdobyli mistrzostwo świata w WRC2 ChallengerFoto: Biuro prasowe Kajetana Kajetanowicza

Co więcej, dla duetu ORLEN Rally Team to piąty z rzędu wynik dający im podium na koniec sezonu, co jest wyjątkowym i niespotykanym osiągnięciem.

Droga Kajetana Kajetanowicza do tytułu mistrza świata rozpoczęła się 23 lata temu, gdy zadebiutował w profesjonalnym sporcie motorowym. Rok po roku zdobywał doświadczenie, osiągając coraz lepsze wyniki, aż w sezonie 2010 sięgnął po pierwszy tytuł mistrza Polski. Razem z Jarosławem Baranem dominował przez kolejne lata, zdobywając cztery korony z rzędu.

Kolejnym krokiem były Rajdowe Mistrzostwa Europy. Tutaj też nie było mocnych na ustronianina. Hegemonię rozpoczął w 2015 i przez kolejne trzy sezony wyśrubował rekord do trzech tytułów z rzędu, co w dotychczasowej 70-letniej historii nie udało się nikomu.

W 2018 roku na prawy fotel samochodu rajdowego Kajetanowicza wsiadł Maciej Szczepaniak i wspólnie wykonali krok w kierunku Rajdowych Mistrzostw Świata. Już w pierwszym pełnym sezonie stanęli na drugim stopniu podium WRC2 i rozpoczęli wyjątkową passę, która trwa do dziś. W sezonie 2020 zajęli trzecie miejsce w WRC3, rok później Kajto ukończył na drugiej pozycji w WRC3, mistrzem został Szczepaniak (różnica punktów wynikała ze zmiany pilota Yohana Rossela, który został mistrzem w klasyfikacji kierowców). Ubiegłoroczny sezon Polacy zakończyli na trzecim miejscu w WRC2 Open.

Ten rok był ponownie bardzo udany dla reprezentantów ORLEN Rally Team, którzy jako jedyna załoga w stawce po raz piąty z rzędu stanęli na podium klasyfikacji mistrzostw świata. Tym razem jest to upragniony tytuł w kategorii WRC2 Challenger, w której rywalizowało ponad 100 załóg. Polacy rozpoczęli rok od wygranej w Meksyku, zaliczając kolejne triumfy na Sardynii oraz na Safari. Kolejne dwa starty to druga pozycja w Grecji i niestety brak mety w Chile. Po trzecim miejscu w Rajdzie Europy Centralnej zajęli drugie w Japonii, zdobywając łącznie 126 punktów. Na drugiej pozycji w sezonie uplasowali się Griazin i Aleksandrow (121), a na trzeciej Pajari i Mälkönen (118).

- To niesamowite uczucie, zostajemy mistrzami świata. Oczywiście marzyłem o tym od dłuższego czasu i ciężko na to pracowałem, ale nie sam. Dziękuję Maćkowi, dziękuję całemu zespołowi ORLEN Rally Team, dziękuję moim sponsorom, RaceSeven – zespołowi, który obsługiwał mój samochód – fanom, moim trenerom. Mnóstwo ludzi przyczyniło się do tego, że jestem tutaj w tej chwili i stoję jako mistrz świata. Oczywiście niewiele to zmienia w moim życiu, nadal, mam nadzieję, będę tym samym gościem, którym byłem już po zdobyciu czterech tytułów mistrza Polski i trzech tytułów mistrza Europy, ale brakowało tytułu mistrza świata. Teraz jest. Dziękuję oczywiście mojej żonie, która daje mi wielki support każdego dnia, jest bardzo cierpliwa. Jesteś brylantem-kobietą. To jest sukces nas wszystkich, dziękuję Wam bardzo. Niesamowite uczucie - jesteśmy mistrzami świata - mówił Kajetan Kajetanowicz, kierowca ORLEN Rally Team.

Okazją do wspólnego cieszenia się z sukcesu będzie Rajd Barbórka. 2 grudnia Kajetan Kajetanowicz pojawi się w Warszawie, by spotkać kibiców i podziękować im za całoroczne wsparcie.

Wyniki Rajdu Japonii:

1. Elfyn Evans (W. Brytania/Toyota Yaris Rally1) 2:28.20,8
2. Sebastien Ogier (Francja/Toyota Yaris Rally1) strata 1.15,0
3. Kalle Rovanpera (Finlandia/Toyota Yaris Rally1) 1.40,6
4. Esapekka Lappi (Finlandia/Hyundai I20 Rally1) 3.09,3
5. Takamoto Katsuta (Japonia/Tayota Yaris Rally1) 3.10,3
6. Ott Tanak (Estonia/M-Sport Ford) 3.28,3
7. Andreas Mikkelsen (Norwegia/Skoda Fabia RS) 7.33,7 (1. m. WRC2)
...
9. Kajetan Kajetanowicz (Polska/Skoda Fabia RS) 19.25,9 (3. m. WRC2)
12. Daniel Chwist (Polska/Skoda Fabia RS) 27.53,0 (5. m. WRC2)

Klasyfikacja końcowa:

1. Kalle Rovanpera (Finlandia/Toyota Yaris Rally1) 250 pkt
2. Elfyn Evans (W. Brytania/Toyota Yaris Rally1) 216
3. Thierry Neuville (Belgia/Hyundai I20 Rally1) 189
4. Ott Tanak (Estonia/M-Sport Ford) 174
5. Sebastien Ogier (Francja/Toyota Yaris Rally1) 133
6. Esapekka Lappi (Finlandia/Hyundai I20 Rally1) 113
...
16. Kajetan Kajetanowicz (Polska/Skoda Fabia RS) 13
23. Mikołaj Marczyk (Polska/Skoda Fabia RS) 2

JK/Biuro prasowe Kajetana Kajetanowicza

Zobacz także

Zobacz także