WTA Doha: wielkie emocje w finale. Iga Świątek pokonała Jelenę Rybakinę!

2024-02-17, 18:32

Iga Świątek obroniła tytuł w Dosze po raz drugi. Foto: KARIM JAAFAR/AFP/East News

Iga Świątek zwyciężyła w finale turnieju WTA 1000 w katarskiej Dosze po raz trzeci z rzędu. Polka pokonała Kazaszkę Jelenę Rybakinę 7:6 (10-8), 6:2.

Kosmiczny tenis w finale. Niesamowity powrót Świątek

Pierwsza partia trwała aż półtorej godziny. Rybakina prowadziła już 4:1, jednak w pewnym momencie doznała drobnego urazu i musiała skorzystać z pomocy medycznej. Krótka przerwa sprawiła, że Polka zdołała opanować emocje, co przełożyło się na odwrócenie losów seta.

W drugiej partii emocji było już mniej, od stanu 3:2 Świątek wygrała wszystkie gemy.

Tenisistka z Raszyna została pierwszą w historii, która wygrała imprezę w stolicy Kataru trzykrotnie; cztery inne zawodniczki mogą pochwalić się dwoma triumfami.

W Dosze 22-letnia Świątek jest niepokonana od trzech lat. Wygrała też edycje 2022 i 2023.

Polka królową Dohy po raz trzeci z rzędu

Została również pierwszą od 2015 roku tenisistką, która trzykrotnie z rzędu zwyciężyła w tych samych zawodach. Amerykanka Serena Williams była najlepsza w Miami w latach 2013-15.

Świątek wygrała w Dosze już 12 kolejnych spotkań, a dodatkowo w dwóch przypadkach rywalki oddały mecze walkowerem, jak piątkowy półfinał Czeszka Karolina Pliskova.

To była jej piąta konfrontacja z Rybakiną i drugie zwycięstwo. Polka wygrała pierwszą, w 2021 roku w Ostrawie, a później trzy razy górą była urodzona w Moskwa reprezentantka Kazachstanu - wszystkie te pojedynki odbyły się w ubiegłym roku.

Kolejnym przystankiem Świątek będzie Dubaj. W rozpoczynającym się w niedzielę turnieju WTA 1000 wystąpią trzy reprezentantki Polski. Oprócz Igi Świątek i Magdy Linette, w zawodach weźmie udział Magdalena Fręch, która dostała się dzięki kwalifikacjom.