more_horiz
Wiadomości

Prezes PKP Cargo o przewozie węgla: bezpieczeństwo energetyczne jest dla nas priorytetem

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2022 16:24
- Mamy kompetencje w przewozie węgla. Nie jest to dla nas nowość - mówił w Programie 1 Polskiego Radia w audycji "Otwarte karty" prezes PKP Cargo, Dariusz Seliga. Gość Jedynki mówił o tym, jak spółka przygotowuje się do przewiezienia, do końca roku, dodatkowych 4,5 mln ton węgla, które mają zapewnić Polakom ciepło w domach.
Rozładunek węgla w Porcie Gdynia w lipcu br.
Rozładunek węgla w Porcie Gdynia w lipcu br. Foto: Łukasz Dejnarowicz / Forum

- Dla rządu, dla nas jako spółki giełdowej i Skarbu Państwa, która jest jednym z ogniw w łańcuchu logistycznym, bezpieczeństwo energetyczne i ciepło w domach jest priorytetem - mówił w Programie 1 Polskiego Radia, w audycji "Otwarte karty", prezes PKP Cargo Dariusz Seliga, pytany o przewóz węgla przez spółkę.

- Mamy kompetencje w przewozie węgla, nie jest to dla nas nowość - przekazał prezes PKP Cargo. Jak zaznaczył, zmieniły się teraz kierunki transportu, wcześniej wożono węgiel głównie z kopalń na północ, teraz więcej ładunków wychodzi z portów.

Dodał, że punkty dowozu wyznacza PKP Cargo, jej partner grupa PGE Paliwa i Węglokoks, a są to składy w całej Polsce. W dyspozycji PKP Cargo jest obecnie ponad 20 tysięcy węglarek - mówił także.

Jak zaznaczył, kilka razy w tygodniu mają miejsce zdalne spotkania prezesów spółek z premierem, który dopytuje, jak wygląda sytuacja związana z zakupem, dostawami, przeładunkiem węgla.

Czytaj także:

Zboże z Ukrainy

Gość Jedynki pytany był także o przewozy zboża z Ukrainy. Mówił, że mają one miejsce. Do załadunku zboża kukurydzy - jak wyjaśnił - przystosowane są niektóre składy. Dodał, że warto inwestować w terminale, które służą i Polsce, i Ukrainie.

Prezes PKP Cargo zauważył także, że wojna na Ukrainie pokazała, jakie interesy miały poszczególne państwa i czyim kosztem niektóre z nich odnosiły rzekome "sukcesy".

***

Posłuchaj
35:39 _PR1_AAC 2022_09_25-15-07-15.mp3 Prezes PKP Cargo Dariusz Seliga o przygotowaniach do transportu węgla i dziedzictwie Jana Olszewskiego (Jedynka/W otwarte karty)

***

W rozmowie była także mowa m.in. o dorobku Jana Olszewskiego. 

Więcej w nagraniu.

Tytuł audycji: "W otwarte karty"

Gość: Dariusz Seliga, prezes PKP Cargo

Data emisji: 25.09.2022

Godzina emisji: 15.10

***

PAP PAP
***

Jedynka/IAR/in./

Zobacz także

Zobacz także