more_horiz
Wiadomości

"Pomysł nie jest nowy". Prof. Norbert Maliszewski jednoznacznie o zamrożeniu cen energii

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2022 18:10
– Pomysł w sprawie zamrożenia cen energii nie jest nowy – powiedział w "Trójkowym komentarzu dnia" prof. Norbert Maliszewski. Szef Rządowego Centrum Analiz skomentował w ten sposób nowy projekt ustawy dotyczącej opłat za prąd, który przewiduje zamrożenie cen na poziomie z 2022 roku przy odpowiednim poziomie zużycia. Rozwiązanie obejmie wszystkie gospodarstwa domowe w Polsce.
Szef Rządowego Centrum Analiz prof. Norbert Maliszewski
Szef Rządowego Centrum Analiz prof. Norbert MaliszewskiFoto: PAP/Mateusz Marek

28 września Sejm skierował do dalszych prac w komisji rządowy projekt ustawy o zamrożeniu cen energii. Zakłada on m.in., że dla gospodarstw domowych cena pierwszych dwóch tysięcy kilowatogodzin energii nie wzrośnie.

Wyższy limit – do dwóch tysięcy sześciuset kilowatogodzin – obejmie osoby z niepełnosprawnościami. Natomiast dla rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz dla rolników limit wyniesie do trzech tysięcy kilowatogodzin rocznie.

Trwają rozmowy nad końcową formą projektu

Gość radiowej Trójki wskazał, że "po pierwsze od dłuższego czasu Komisja Europejska mówiła o takim podatku". – Po drugie premier Mateusz Morawiecki, jak i prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński mówili o tym projekcie, tylko teraz trzeba wypracować końcowe rozwiązanie dot. jego formy – wyjaśnił prof. Norbert Maliszewski.

– Może to zostać rozwiązane tak, jak proponuje Komisja, czyli podatek od zysków. Jednak mogą być też takie formy, które będą oddziaływać na koszty sprzedaży energii elektrycznej. […] Pomysły są różne i trwają analizy – zaznaczył szef Rządowego Centrum Analiz.

Projekt wprowadza mechanizm upustu o 10 procent dla oszczędzających energię już od 1 października do końca przyszłego roku. Rządowe przepisy przewidują, że dla gospodarstw domowych, które zużywają energię elektryczną do ogrzewania – w tym do napędzania pomp ciepła – wprowadzony zostanie specjalny dodatek elektryczny w wysokości do 1500 złotych.

Rząd szacuje, że z zamrożenia cen energii elektrycznej skorzysta w przyszłym roku 17 milionów gospodarstw domowych. Na te rozwiązania przeznaczonych zostanie około 23 miliardów złotych.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
10:12 TROJKA Trojkowy komentarz dnia 2022_09_27 18_10_33.mp3 Prof. Norbert Maliszewski o zamrożeniu cen energii elektrycznej (Trójkowy komentarz dnia)

***

Tytuł audycji: "Trójkowy komentarz dnia"
Prowadził: Bartłomiej Graczak
Gość: prof. Norbert Maliszewski (szef Rządowego Centrum Analiz)
Data emisji: 28.09.2022
Godzina emisji: 18.10

/IAR/nt/koz/pr/kor

Zobacz także

Zobacz także