more_horiz
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

Ojciec chrzestny trip hopu?

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2013 17:00
- Tytułując naszą piosenkę nazwiskiem wybitnego klasycznego kompozytora, bałam się oskarżeń o trywializację - przyznaje Lou Rhodes z duetu Lamb. - Na szczęście ludzie postrzegają dziś utwór "Górecki" jako szczery hołd, a wielu właśnie dzięki nam usłyszało po raz pierwszy o muzyce polskiego twórcy...
Audio

Lamb był w latach 90. jednym z pierwszych projektów łączących klasyczny songwriting z elektroniczną produkcją, popową przystępność z eksperymentalnym zacięciem. Debiutancki longplay zespołu ukazał się w samym środku trip-hopowego boomu - w 1996 roku, osiągając znakomite noty u krytyków. Single "Gold", "God Bless", "Cotton Wool" i "Górecki" zapewniły duetowi sukces komercyjny; ten ostatni utwór, inspirowany twórczością Henryka Mikołaja Góreckiego , należy już do ścisłego kanonu muzyki elektronicznej i został wielokrotnie wykorzystany w popkulturze: począwszy od reklam piwa i gier komputerowych, aż po soundtracki do takich filmów jak "Basquiat", "Moulin Rouge" i "I Still Know What You Did Last Summer".

Dzi Andy Barlow oraz Lou Rhodes wciąż chętnie wracają pamięcią do połowy lat 90. oraz przemożnego wpływu, jaki wywarła na nich legendarna III Symfonia "Pieśni żałosnych" Henryka Mikołaja Góreckiego. - III Symfonię usłyszałam po raz pierwszy jadąc samochodem i zrobiła ona na mnie piorunujące wrażenie - opowiadała Rhodes Agnieszce Szydłowskiej podczas ostatniej wizyty Lamb w Polsce. - Poprosiłam więc Andy'ego o odtworzenie aury tego niezwykłego utworu przy użyciu dostępnych nam środków...

- Chodziło o bardzo oryginalną ekspresję oraz dynamikę; to bardzo powolne, niekończące się narastanie - wspomina Andy Barlow. - Tak na prawdę właśnie z inspiracji III Symfonią Góreckiego zrodziło się specyficzne brzmienie Lamb - podkreśla.

- Tytułując naszą, bądź co bądź, piosenkę nazwiskiem wybitnego klasycznego kompozytora, bałam się oskarżeń o trywializację - przyznaje Lou Rhodes. - Na szczęście ludzie postrzegają dziś utwór "Górecki" jako szczery hołd, a wielu właśnie dzięki nam usłyszało po raz pierwszy o muzyce wybitnego polskiego twórcy...