X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Program 1 Polskiego Radia wyemitował pierwszy serwis po białorusku

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2020 12:21
Serwis przygotowali dziennikarze redakcji białoruskiej Polskiego Radia dla Zagranicy. Jak informuje nasz korespondent Włodzimierz Pac, w Mińsku serwis był dobrze słyszalny i zrozumiały.
Protesty na Białorusi
Protesty na BiałorusiFoto: PAP/EPA/YAUHEN YERCHAK

Polskie Radio 1200.jpg
Serwisy w j. białoruskim w Polskim Radiu. Dr Agnieszka Kamińska: to realizacja misji nadawcy publicznego

Grodzieński dziennikarz polonijny Jan Roman mówi, że uruchomienie nadawania w języku białoruskim na antenie Programu 1 jest cenną inicjatywą kierownictwa Polskiego Radia.

- To taki akt solidarności Polski z tymi ludźmi na Białorusi, którzy walczą o wolność. Na Białorusi dochodzi do blokowania internetu. I jeśli jest brak informacji to pomoc, takie wsparcie ze strony Polskiego Radia będzie przydatne, bo obiektywnej informacji tu jest zawsze niedostatek - mówi Jan Roman.

Posłuchaj
00:53 10588841_1.mp3 Rano na antenie Programu 1 Polskiego Radia wyemitowano pierwszy serwis w języku białoruskim. Relacja Włodzimierza Paca (IAR)

 

Dziennikarz podkreśla, że audycje płynące na falach Polskiego Radia w języku białoruskim pomagają też w popularyzacji języka białoruskiego. Nie bez znaczenia jest fakt, że wielu Białorusinów jeszcze z czasów radzieckich jest przyzwyczajona do słuchania zagranicznych rozgłośni, aby dowiadywać się tych informacji, których nie podają państwowe media.

Trzy razy dziennie serwisy w języku białoruskim

Od dziś na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia trzy razy dziennie będzie można usłyszeć serwisy informacyjne w języku białoruskim. Specjalne serwisy informacyjne przygotowywane przez Sekcję Białoruską redakcji Polskiego Radia dla Zagranicy będą emitowane 3 razy dziennie: rano po godzinie 6.30, w magazynie "W samo południe" po godzinie 12.00 oraz wieczorem po godzinie 22.00 w magazynie "Polska i Świat".

Posłuchaj
00:29 Kamińska IAR 01.mp3 Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska o nadawaniu serwisów informacyjnych w j. białoruskim (IAR)

 

Nadawany na falach długich o częstotliwości 225 kHz Program Pierwszy Polskiego Radia, obejmuje swoim zasięgiem całą Europę, w tym Białoruś. Możliwe jest to dzięki należącym do PR S.A. nadajnikom Radiowego Centrum Nadawczego w Solcu Kujawskim.

Polskie Radio 1200.jpg
W Polskim Radiu ruszają serwisy w języku białoruskim

Polskie Radio dla Zagranicy jest anteną Polskiego Radia - medium publicznego - nadającą program o charakterze informacyjno-publicystycznym, stanowiący kanał komunikacji, dialogu i rozpowszechniania informacji z Polski, z regionu Europy Środkowo-Wschodniej i Unii Europejskiej.

Zobacz także:

Po przełomie w 1989 r. Program dla Zagranicy zaczął funkcjonować w nowej rzeczywistości. Wyeliminowano zadania i funkcje propagandowe, podstawowa działalność programowa została przeorientowana z kierunku zachodniego na Wschód. Inicjatorem powstania redakcji wschodnich był ówczesny wicedyrektor Programu - Ryszard Michalski, wybitny dziennikarz radiowy, twórca wieluset audycji literackich, teatralnych i historycznych.

W 1991 roku powstały redakcje litewska i ukraińska, a w 1992 roku: czeska, słowacka oraz redakcja białoruska, która była autorskim projektem profesor Niny Barszczewskiej - pracownika naukowego i Kierownika Katedry Białorutenistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Program w języku białoruskim wypełnia lukę w zapotrzebowaniu na wolne słowo na Białorusi.

Czytaj również:

dn

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Żywy łańcuch w Mińsku. Tysiące Białorusinów protestowało przeciw represjom

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2020 00:01
Co najmniej kilka tysięcy mieszkańców Mińska stanęło w piątek wieczorem w "łańcuchu pokuty", ciągnącym się od uroczyska Kuropaty, gdzie w latach 30. XX wieku rozstrzeliwano represjonowanych, do aresztu na ul. Akrescyna, dokąd trafiali zatrzymani podczas protestów powyborczych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Swiatłana Cichanouska: nie planuję startować w ponownych wyborach

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2020 11:10
Swiatłana Cichanouska nie zamierza startować w nowych wyborach prezydenckich na Białorusi, jeśli dojdzie do ich powtórzenia. Poinformowała o tym w wywiadzie dla telewizji Biełsat.
rozwiń zwiń