X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Robert Kostro: poczekano na moment, gdy wypaliły się nadzieje

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2018 10:37
- Władze czekały na moment, gdy ludzie byli zmęczeni namiastką danej jej wolności i wówczas wprowadziły stan wojenny - mówił na antenie radiowej Jedynki dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro.
Audio
  • Robert Kostro dyr. Muzeum Historii Polski: moment wprowadzenia stanu wojennego nie został wybrany przypadkowo (Sygnały dnia/Jedynka)

W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku na mocy uchwały Rady Państwa, na wniosek Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego, na której czele stanął Wojciech Jaruzelski, na terenie całej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, wprowadzony został stan wojenny. Dopytywany, dlaczego wybrano właśnie tę noc, dyrektor MHP powiedział, ze komunistyczne władze czekały na moment, gdy społeczeństwo było zmęczone namiastką danej mu wolności. - W pewnym sensie stan wojenny został dobrze przygotowany, poczekano na moment, gdy trochę wypaliły się nadzieje, nie było widać sukcesów w sferze gospodarczej, część ludzi była zmęczona tą namiastką wolności -  co my mamy z tej "Solidarności", z tej wolności – pytano - mówił szef MHP.

Dodał, że ci, którzy wprowadzili stan wojenny zrobili to również, bo zwyczajnie bali się o swoją pozycję. - Był strach, zwłaszcza po manifestacji majowej w 1981 roku, później kolejna, sierpniowa, to były gigantyczne sukcesy opozycji, udało się wyprowadzić na ulicę tysiące ludzi, więc po lęki stronie partii powracały. Również dlatego, że tam nie było żadnego pozytywnego programu, Jaruzelski i jego ekipa zwyczajnie nie umieli sformułować żadnego rozsądnego planu wyjścia z zapaści gospodarczej – dodał Robert Kostro.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

. .

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: Robert Kostro (dyrektor Muzeum Historii Polski)

Data emisji: 13.12.2018

Godzina emisji: 8.15

tjak/abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak