more_horiz

Zbigniew Ziobro: dożywocie jest jedyną karą, jaką mogę sobie wyobrazić dla Stefana W.

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2019 08:52
- Jeśli Stefan W. był poczytalny, to kara dożywotniego pozbawienia wolności jest jedyną karą, jaką jestem sobie w stanie wyobrazić za przestępstwo, które popełnił, wobec braku kary śmierci w polskim systemie prawnym - powiedział w radiowej Jedynce prokurator generalny Zbigniew Ziobro. 
Audio
  • Zbigniew Ziobro: przygotowaliśmy projekt nowego Kodeksu karnego (Jedynka/Sygnały dnia)

Tydzień przed tym, jak zabójca Pawła Adamowicza Stefan W. miał opuścić więzienie, jego matka ostrzegła gdańską policję, że jest zaniepokojona zachowaniem syna. Ta zwróciła się do zakładu karnego Gdańsk-Przeróbka, gdzie Stefan W. kończył karę więzienia za napady na banki. Nie podjęto jednak żadnych działań w tej sprawie - podała w środę "Gazeta Wyborcza".

Pytany o szczegóły sprawy, Zbigniew Ziobro powiedział, że z danych służby więziennej wynika, iż policja przekazała służbie więziennej informacje o Stefanie W. nie wskazując źródła. - Poinformowano o tym, że sprawca deklaruje możliwość popełnienia kolejnego przestępstwa oraz że jest krytyczny wobec wydanego na niego wyroku - powiedział minister sprawiedliwości.

Dodał, że w tej sytuacji służba więzienna "podjęła wszystkie prawnie dostępne działania, by to zweryfikować". - Przeprowadziła rozmowy z osadzonym, jak również ze współosadzonymi. Ponadto rozmawiano z kierownictwem zakładu, wychowawcą,  i psychologiem zajmującym się Stefanem W. Treść tych rozmów została spisana i przekazana policji. Z tych rozmów nie wynikało, iż sprawca deklarował zachowania agresywne w stosunku do siebie czy osób trzecich – podkreślił Zbigniew Ziobro. Polityk dodał, że służba więzienna poinformowała też policję, że w danym dniu Stefan W. więzienie opuścił.

Sprawca ataku na prezydenta Gdańska był skazany na pięć i pół roku więzienia za cztery napady na banki z bronią w ręku. Zbigniew Ziobro pytany, czy wyrok nie był zbyt niski, zwrócił uwagę, że sąd, po badaniach psychiatrycznych przyjął, że sprawca był w pełni poczytalny. - Jest to kara zdecydowanie zbyt niska, jestem krytyczny wobec takiego wyroku i takiej polityki karnej. Uważam, że takie zbrodnie, napaści z użyciem niebezpiecznego narzędzia, terroryzowanie pracowników, takie przestępstwa powinny się kończyć wieloletnim więzieniem – powiedział minister.

- Nie może być tak, ze sprawcy wyjątkowo ciężkich przestępstw dostają niewysokie wyroki, dlatego też przygotowaliśmy projekt Kodeksu karnego, który zakłada zdecydowane zaostrzenie kar za tego typu przestępstwa – dodał Zbigniew Ziobro. Gość "Sygnałów dnia" podkreślił, że projekt nowego Kodeksu karnego jest już gotowy, czeka tylko na decyzję premiera, kiedy będzie można rozpocząć nad nim prace. - Projekt zakłada  zdecydowane zaostrzenie kar właśnie za tego rodzaju typu przestępstwa, wymierzone w zdrowie i życie, przestępstwa rabunkowe, agresywne. Tak aby sprawcy mogli usłyszeć dużo wyższą kare, niż mogą usłyszeć dzisiaj – powiedział Zbigniew Ziobro.

- Jeśli Stefan W. był poczytalny, to kara dożywotniego pozbawienia wolności jest jedyną karą, jaką jestem sobie w stanie wyobrazić za przestępstwo, które popełnił, wobec braku kary śmierci w polskim systemie prawnym - dodał prokurator generalny Zbigniew Ziobro. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

. .
***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzący: Piotr Gociek

Gość: Zbigniew Ziobro (prokurator generalny, minister sprawiedliwości)

Data emisji: 17.01.2019

Godzina emisji: 7.38

tkj/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zbigniew Ziobro: prokuratorzy zabezpieczyli nóż, którym został ugodzony prezydent Gdańska

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2019 00:03
"Prokuratorzy zabezpieczyli nóż, którym został ugodzony prezydent Gdańska Paweł Adamowicz" - poinformował na Twitterze minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Na dziś planowane jest przesłuchanie 27-latka zatrzymanego po ataku na Pawła Adamowicza.
rozwiń zwiń