more_horiz

Anna Zalewska: w 3,5 roku oddaliśmy nauczycielom wszystko, co zabrali nasi poprzednicy

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2019 09:42
- Nie jest tak, że o tej grupie zapomniano. To była jedyna grupa zawodowa, która w 2017 roku miała waloryzację i zapewnione trzy kroki podwyżek, jedne z większych w historii - powiedziała w "Sygnałach dnia" minister edukacji narodowej o nauczycielach w obliczu zapowiadanego przez to środowisko strajku. 
Audio
  • Anna Zalewska o sytuacji nauczycieli (Sygnały dnia/Jedynka)

Do 25 marca w szkołach, przedszkolach i placówkach oświatowych mają zostać przeprowadzone referenda strajkowe. Pytanie referendalne brzmi: "Czy wobec niespełnienia żądania dotyczącego podwyższenia wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli, wychowawców, innych pracowników pedagogicznych i pracowników niebędących nauczycielami o tysiąc złotych z wyrównaniem od 1 stycznia 2019 roku, jesteś za przeprowadzeniem w szkole strajku, począwszy od 8 kwietnia bieżącego roku?". Strajk jest możliwy, jeśli w referendum weźmie udział połowa uprawnionych i większość z nich opowie się za strajkiem. Ewentualny strajk zapowiadany jest w czasie egzaminów w szkołach, miałby potrwać do odwołania. Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz zapewnia, że związek jest nadal otwarty na negocjacje dotyczące swoich postulatów. 

Minister Anna Zalewska mówiła w radiowej Jedynce, że tysiąc złotych podwyżki, której domagają się nauczyciele, to w rzeczywistości o wiele wyższa kwota. - To nie jest tysiąc złotych. Jestem odpowiedzialna za rozporządzenie o minimalnym wynagrodzeniu, a pensje ustanawiają samorządowcy. Dostają na to subwencję oświatową. Ów tysiąc złotych, do tzw. kwoty bazowej, to są dwa tysiące złotych dla większości nauczycieli, dla nauczycieli dyplomowanych. Trzeba tak rozpisać następne lata, żeby rzeczywiście do tego zmierzać - powiedziała.

azal 1200.jpg
Minister edukacji narodowej Anna Zalewska podpisała rozporządzenie dotyczące podwyżek dla nauczycieli

Przypomniała też, że od 2012 roku nie było podwyżek, zostały zapowiedziane w 2017 roku i są konsekwentnie realizowane. - W 17 miesięcy 508 zł dla większości nauczycieli w minimalnym wynagrodzeniu - powiedziała minister. Wskazała też, że przeznaczono setki milionów złotych na każde zajęcia dodatkowe płatne, wprowadzono 1000 zł dla nauczyciela stażysty na start i są też kilkusetzłotowe dodatki.

Minister Anna Zalewska wyjaśniała, że MEN nie ma "planu awaryjnego" na wypadek strajku w czasie egzaminów w szkołach, bo zmiana ich terminów nie leży w kompetencjach resortu. - To jest niezależny system, nad którym czuwa Centralna Komisja Egzaminacyjna - wyjaśniła. Stwierdziła też, że dyskusja w szkołach o ewentualnym referendum powinna się odbywać w ciszy, ponieważ generuje to stres dla dzieci. - Kuratorzy, my w ministerstwie dostajemy naprawdę tysiące maili i telefonów od rodziców i od dzieci - powiedziała. - My jesteśmy dla dzieci, konstytucja gwarantuje im prawo do nauki i do bezpieczeństwa – przypomniała.

- Ja się bardzo poważnie martwię. Próbuję rozmawiać bezpośrednio z nauczycielami, mam z nimi kontakt – powiedziała minister edukacji. Jej zdaniem "doszło do sytuacji dosyć nieoczekiwanej". - W ciągu 3,5 roku oddaliśmy nauczycielom wszystko, co zabrali nasi poprzednicy, wszystkie przywileje – zauważyła.

. .

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: Anna Zalewska (minister edukacji narodowej)

Data emisji: 06.03.2019

Godzina emisji: 8.15

fc

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem