X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Osiągnięcie polskich wynalazców na skalę światową

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2019 08:45
Zespól pod kierownictwem dr. Michała Wszoły wydrukował w technice 3D pierwszą na świecie bioniczną trzustkę wraz z naczyniami krwionośnymi.
Audio
  • W technice 3D wydrukowano z żywych komórek trzustkę (Sygnały dnia/Jedynka)
Dr Michał Wszoła
Dr Michał WszołaFoto: Adam Koniecki/Polskie Radio

Dr Michał Wszoła wyjaśnia, że bioniczna trzustka to żywy organ, składający się z żywych komórek i tkanek, które ją otaczają, razem z układem naczyniowym. Ona ma na celu pomagać pacjentom z powikłaniami po cukrzycy typu I. Taka trzustka ma zostać wszczepiona pacjentowi i podłączona do krwioobiegu.

Na razie projekt jest w fazie przedklinicznej, czyli nie został jeszcze podłączony do człowieka. Gdyby wszystkie plany się powiodły i zespół dostał dofinansowanie, to pierwsi pacjenci mogliby zostać podłączeni do bionicznej trzustki za 4-5 lat. - Będą to pacjenci z różnymi powikłaniami i problemami związanymi z leczeniem cukrzycy typu I - mówi dr Michał Wszoła. Takim pacjentom standardowe leczenie nie pomaga. W Polsce zdiagnozowano ok. 200 tysięcy pacjentów z cukrzycą typu I, a u 10 procent rozwijają się różne powikłania i to u nich powinna być przeszczepiona trzustka. - W ubiegłym roku wykonano tylko 21 tego typu zabiegów - wyjaśnia lekarz.

W kwietniu trzustka zostanie wszczepiona myszom. To pierwsze z szeregu badań, które mają wykazać bezpieczeństwo narządu.

Dlaczego tak istotne jest przyspieszenie procesu drukowania, który teraz trwa 4 godziny? Czego obecnie potrzebują twórcy bionicznej trzustki? Czy wynalazek zostanie sprzedany za granicę?

Posłuchaj całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Henryk Szrubarz

Gość: Dr hab. Michał Wszoła (przewodniczący Rady Naukowej Fundacji Badań i rozwoju Nauki, chirurg transplantolog, pomysłodawca i współtwórca sztucznej trzustki, przewodniczący Rady Konsorcjum BIONIC)

Data emisji: 23.03.2019

Godzina emisji: 7.40

ag
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Serce. Od jego kondycji zależy całe nasze życie

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2019 19:38
Serce to organ, który poza regularnymi uderzeniami, może nam przypominać o swojej obecności niepokojącymi kołataniami i ukłuciami. Jakie objawy mogą zwiastować poważne choroby serca i jakie zdrowe nawyki powinniśmy wprowadzać w życie, aby nie skazywać się na uciążliwe dolegliwości, a w najgorszym wypadku - na śmierć?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pij mleko, będziesz wielki" - jak się ma do zdrowia?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2019 16:13
Nietolerancja laktozy wywołuje dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Co w sytuacji, gdy dowiadujemy się o uczuleniu na laktozę, a przez tyle lat w naszej diecie gościły produkty pochodzenia krowiego? Gdzie znaleźć zdrową, pełną wapnia alternatywę dla tych produktów?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Blisko milion Polaków choruje na jaskrę

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2019 13:09
Z okazji Światowego Tygodnia Jaskry, który trwa od 10 do 16 marca, po raz trzeci w całej Polsce odbyły się bezpłatne badania w kierunku wykrycia jaskry.
rozwiń zwiń