X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Koniec z opłatami od rodziców w szpitalach. Darmowe leki dla ciężarnych?

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2019 12:41
Od wczoraj szpitale nie mogą pobierać opłat od rodziców i opiekunów, którzy towarzyszą swoim dzieciom i osobom niepełnosprawnym. To pokłosie zmiany dotychczasowych przepisów. Ministerstwo Zdrowia planuje również wprowadzić darmowe leki dla kobiet będących w ciąży.
Audio
  • Rodzice nie będą płacić za pobyt w szpitalu, niedługo darmowe leki dla kobiet w ciąży (Jedynka/ Sygnały Dnia)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock

- Do tej pory mieliśmy sygnały o pobieraniu opłat chociażby za doładowanie komórki, korzystanie z sanitariatów czy zagotowanie wody na herbatę i kawę, nie wspominając nawet o opłacie za łóżko, które było udostępniane rodzicom bądź opiekunom. W tej chwili za tego typu zdarzenia, szpital absolutnie nie będzie pobierał opłat - informuje Józefa Szczurek-Żelazko, wiceminister zdrowia.

Zgodnie z dotychczasowymi przepisami, jeżeli przebywanie osób bliskich przy pacjencie powodowało dla szpitala dodatkowe koszty, ponosił je przedstawiciel ustawowy dziecka, czyli rodzic lub opiekun. W zależności od decyzji dyrekcji placówki, do prywatnej kieszeni trzeba było sięgać za korzystanie z łóżka, pościeli, odzieży ochronnej i mediów. Część szpitali zrezygnowało z pobierania opłat, ale niektóre korzystały z takiej możliwości. Teraz to się zmieniło, ponieważ weszła w życie nowelizacja ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. 

Dr Beata Pawlus, p.o. zastępcy dyrektora ds. lecznictwa w Szpitalu Specjalistycznym im. Świętej Rodziny w Warszawie przyznaje, że jej placówka takich opłat nie pobierała. Od ostatniej środy koszty związane z pobytem rodzica lub opiekuna w szpitalu pokryje Narodowy Fundusz Zdrowia.

Ponadto Ministerstwo Zdrowia planuje wprowadzenie prorodzinnego programu "Ciąża Plus". Ustawa ma wejść w życie w ciągu dwóch miesięcy i gwarantować ciężarnym bezpłatny dostęp do niektórych leków od momentu stwierdzenia ciąży przez ginekologa do porodu.

- Korzystam na co dzień z leków, które mam przepisane od ginekologa i nie ukrywam, że trzeba na nie trochę wykosztować się. Wprowadzenie bezpłatnych leków byłoby bardzo dobre i pomocne - mówi jedna z ciężarnych kobiet.

Ile NFZ kosztuje dzień pobytu rodzica w szpitalu przy dziecku? Czy w ramach tej kwoty rodzic może liczyć na wyżywienie? Jakie leki dla ciężarnych mogą już niedługo być bezpłatne?

Zapraszamy do wysłuchania całego materiału.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzący: Piotr Gociek, Daniel Wydrych

Reporter: Ewa Chyra

Goście: Józefa Szczurek-Żelazko (wiceminister zdrowia), dr Beata Pawlus (p.o. zastępcy dyrektora ds. lecznictwa w Szpitalu Specjalistycznym im. Świętej rodziny w Warszawie)

Data emisji: 04.07.2019

Godzina emisji: 6.47

DS/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Kocham. Nie piję". Alkohol w ciąży zabija

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2018 11:21
Zdecydowana większość kobiet ma świadomość, jakie są skutki spożywania alkoholu w czasie ciąży. Mimo to kolejne dane na ten temat zatrważają. Dlatego Rzecznik Praw Dziecka razem z Krajowym Centrum Kompetencji rozpoczął kampanię "Kocham. Nie piję".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Małgorzata Lechowska: autyzm jest częścią osobowości

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2019 09:57
2 kwietnia to Światowy Dzień Autyzmu. Co wiemy na temat trudności, z jakimi borykają się osoby dotknięte tym zaburzeniem neurologicznym?
rozwiń zwiń