X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Stanisław Szwed o 500+ dla niepełnosprawnych: wnioski od 1 października

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2019 08:00
- Chcemy, żeby projekt ustawy o wsparciu finansowym dla niepełnosprawnych był rozpatrywany w trybie pilnym na najbliższym posiedzeniu Sejmu. Zakładamy, że projekt wejdzie w życie od 1 października i od tego dnia będzie można składać wnioski - powiedział w "Sygnałach dnia" wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.
Audio
  • Wiceminister rodziny Stanisław Szwed o 500 plus dla dorosłych niepełnosprawnych (Jedynka/Sygnały dnia)

Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Dodatek w wysokości 500 zł będzie zależał od wysokości pobieranego świadczenia, np. emerytury lub renty. Świadczenie ma być zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych, nie będzie od niego pobierana również składka na ubezpieczenie zdrowotne.

mid-19709099.jpg
500+ dla niepełnosprawnych od października. Rząd przyjął projekt ustawy

Pomoc obejmie około 500 tys. osób

- Bardzo się cieszę, że mogliśmy zrealizować kolejną zapowiedź premiera Mateusza Morawieckiego, bo na wsparciu dla osób niepełnosprawnych najbardziej nam zależało - powiedział Stanisław Szwed. - Szacujemy, że to będzie ok. 500 tys. osób, które mają orzeczoną niezdolność do zatrudnienia. Jest to świadczenie dla osób powyżej 18. roku życia - dodał wiceminister.

Gość Jedynki podkreślił, że świadczenie będzie też dla tych, którzy dziś jeszcze nie mają orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji. 

Stanisław Szwed przypomniał, że jest jeden próg dochodowy. - Świadczenie 500+ dla niepełnosprawnych będzie dotyczyło tych osób, które nie przekraczają najniższej renty z tytułu niezdolności do pracy. Dziś jest to 1100 zł - powiedział. Wiceminister zapowiedział, że niezdolni do samodzielnego życia dorośli otrzymają dodatek niezależnie od tego, gdzie są ubezpieczeni. 

Podkreślił, że do kwoty 1100 zł nie będą wliczane różne dodatki, takie jak pielęgnacyjny czy ryczałt energetyczny.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Rząd: program "Dobry start" obejmie też uczniów szkół dla dorosłych i szkół policealnych

Jak podkreślił, przez ostatnie cztery lata rząd PiS dokonał wielu zmian, jeśli chodzi o wsparcie dla niepełnosprawnych. Dodał, że dalsza pomoc jest planowana. - Mamy solidarnościowy fundusz wspierania osób niepełnosprawnych, z którego też będziemy korzystać. Dziś mamy w tym funduszu ponad 640 mln zł, w przyszłym roku, kiedy wpłynie danina od najbogatszych Polaków, to będzie 1 mld 800 mln zł i te środki pozwolą nam też realizować inne propozycje programowe, które będziemy przedstawiać na jesieni - podkreślił.

Stanisław Szwed mówił w audycji także m.in. na temat programu Dobry start i rozszerzonego 500+.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: Stanisław Szwed (wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej)

Data emisji: 10.07.2019 

Godzina emisji: 7.15

paw/K.A

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Stanisław Szwed: w lipcu pierwsze wypłaty 500+ trafią już do rodzin

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2019 08:29
Od 1 lipca świadczenie z programu Rodzina 500+ przysługuje też na pierwsze dziecko. - Najwięcej wniosków wpłynęło od godziny 6.00 rano. Na 7.30 złożono ponad 50 tys. wniosków w programie 500+ i ponad 23 tys. wniosków o 300 zł wyprawki szkolnej - powiedział wiceminister rodziny Stanisław Szwed w radiowej Jedynce.
rozwiń zwiń