X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Michał Wójcik ws. reparacji od Niemiec: Polska nigdy nie zrzekła się tych roszczeń

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2019 07:27
- Polska była ofiarą działań wojennych i nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Nigdy nie zrzekliśmy się tych roszczeń - powiedział w "Sygnałach dnia" Michał Wójcik, wiceminister sprawiedliwości.
Audio
  • Michał Wójcik ws. reparacji od Niemiec: Polska nigdy nie zrzekła się tych roszczeń (Sygnały dnia/Jedynka)

Po obchodach 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego odżyły ponownie dyskusje o zasadności domagania się przez Polskę reparacji wojennych od Niemiec. Niemiecki minister spraw zagranicznych Heiko Maas stwierdził w Warszawie, że wstyd mu za to, co Niemcy wyrządzili Polsce. Wiceminister Michał Wójcik przyznał w radiowej Jedynce, że "Polska nigdy nie zrzekła się roszczeń wojennych od Niemiec".

- Polska była ofiarą działań wojennych i nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Jeżeli ktokolwiek próbuje to podważyć, to fałszuje historię i rani nasz naród. Sprawa reparacji jest kwestią otwartą - stwierdził polityk.

"Polskie prawo jednoznacznie reguluje kwestię mienia bezspadkowego"

Wiceminister Michał Wójcik w rozmowie z Piotrem Goćkiem odniósł się do informacji o tym, że ogromna większość amerykańskich senatorów podpisała w poniedziałek list do sekretarza stanu Mike'a Pompeo, wzywający go do akcji w sprawie mienia ofiar Holokaustu w Polsce. Pośród sygnatariuszy są kandydaci demokratyczni na prezydenta.

- W Polsce prawo jednoznacznie reguluje kwestię mienia bezspadkowego. Jest konkretny przepis, który mówi co się dzieje z takim mieniem w momencie, gdy nie ma spadkobierców. Prawo mówi wprost, jeżeli jest mienie bezspadkowe to skarb państwa jest tym podmiotem, co nabywa tego rodzaju mienie. Jeżeli chodzi o roszczenia obywateli USA, to były one uregulowane w umowie z 1960 roku - powiedział Michał Wójcik.

Gość radiowej Jedynki przyznał, że "w taki sposób było to regulowane od lat, nawet kiedy były zabory, obowiązywał kodeks Napoleona i jednoznacznie przyjmowano, w którym momencie wchodził skarb państwa, czyli po 30 latach, kiedy nie ujawnili się spadkobiercy". - W taki sposób to jest regulowane w innych krajach europejskich - zaznaczył wiceminister sprawiedliwości. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

. .

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: Michał Wójcik (wiceminister sprawiedliwości)

Data emisji: 7.08.2019

Godzina emisji: 7.15

dn/

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Spotkanie Czaputowicz-Maas. Bez zmian stanowisk ws. reparacji

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2019 19:13
Szefowie dyplomacji Polski i Niemiec podtrzymują swoje stanowiska dotyczące reparacji za wyrządzone przez Niemcy szkody w trakcie II wojny światowej. W przeddzień 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego Jacek Czaputowicz i Heiko Maas rozmawiali w Warszawie między innymi o tragicznej historii obu państw.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sprawa reparacji wojennych. Zbigniew Gryglas: nie jest wymierzona przeciwko Niemcom

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2019 13:06
- Mówienie o sprawie reparacji wojennych, że jest rozwiązana, jest po prostu nieprawdziwe - stwierdził w Polskim Radiu 24 senator Prawa i Sprawiedliwości Konstanty Radziwiłł. W audycji "Sztuka słuchania" politycy dyskutowali o prawnych i moralnych podstawach domagania się przez Polskę odszkodowań za zniszczenia wojenne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Suski: roszczenia wojenne wobec Polski są bezczelne. To my jesteśmy ofiarą

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2019 17:52
- To my jesteśmy ofiarą drugiej wojny światowej. Jeżeli ktoś wysuwa roszczenia wojenne wobec Polski, to jest to zwykła bezczelność - powiedział w Polskim Radiu 24 Marek Suski szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów.
rozwiń zwiń