Po czwartkowych obchodach 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego odżyły ponownie dyskusje o zasadności domagania się przez Polskę reparacji wojennych od Niemiec. Gośćmi audycji "Sztuka słuchania" byli: senator PiS Konstanty Radziwiłł, poseł PO Czesław Mroczek, poseł Porozumienia Zbigniew Gryglas, szef podlaskich struktur SLD Piotr Kusznieruk oraz senator PSL Jan Filip Libicki.
Ekspert o Powstaniu Warszawskim: dla Niemców to bardzo niewygodny temat
Ekspert o Powstaniu Warszawskim: dla Niemców to bardzo niewygodny temat
Reparacje za zniszczenie 2/3 Warszawy
Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego stała się zagadnieniem wyjściowym dla całej dyskusji. Politycy wspólnie orzekli, że dziś wydarzenie to raczej łączy Polaków, niż dzieli. Wspomnieli także o ogromie strat, jakie 75 lat temu ponieśli Polacy. Jednomyślność skończyła się, gdy doszło do rozważania, czy za zniszczenia należą nam się odszkodowania.
- Sytuacja w naszej ocenie jest już rozwiązana, natomiast jeśli znajdą się ścieżki prawne, które będą pozwalały uzyskać jakieś dodatkowe środki odszkodowawcze i nie będzie to po prostu tylko opowieść, a będzie oparte o rzeczywiste, racjonalne możliwości, to zapewne tak, to nie jest jakby sytuacja zamknięta - powiedział przedstawiciel SLD Piotr Kusznieruk.
>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Arkadiusz Mularczyk: Niemcy nie "przepracowały" tematu reparacji wojennych
Nie zgodził się z nim senator Konstanty Radziwiłł, który stwierdził, że sprawa może być uważana za zamkniętą przez prawników i polityków, ale z pewnością nie jest rozwiązana.
- Mówienie o sytuacji, z jaką mamy do czynienia, że jest rozwiązana, jest po prostu nieprawdziwe. Chociażby w samej Warszawie 2/3 budynków zostało zniszczone i w zasadzie żadnego odszkodowania w tym zakresie nie było - zwrócił uwagę polityk PiS.
Sytuacja formalno-prawna jest rozwiązana
W dyskusji wybiły się dwa zasadnicze spojrzenia na sprawę reparacji. Z jednej strony politycy jednoznacznie podkreślali ogromne zniszczenia wojenne w całej Polsce, spór rodził się jednak na płaszczyźnie formalno-prawnej. Zwrócił na to uwagę - prócz Piotra Kusznieruka - także poseł PO Czesław Mroczek.
- Sprawa była przecież przedmiotem ustaleń międzynarodowych i na gruncie formalno-prawnym my możemy już w tej sprawie bardzo dużo powiedzieć. Z punktu widzenia dopuszczalności jakiejś drogi sądowej wydaje się na podstawie opinii, nawet polskiego MSZ (...), że nie ma tutaj możliwości skutecznego podnoszenia tej sprawy - podkreślił poseł PO.
Heiko Maas mówi o wstydzie za zbrodnie niemieckie. To tylko słowa?
Redaktor Małgorzata Raczyńska-Weinsberg przytoczyła wypowiedź niemieckiego ministra spraw zagranicznych Heiko Maasa, który w czwartek odwiedził Warszawę. Dyplomata stwierdził, że wstyd mu za to, co Niemcy wyrządzili Polsce.
- To oczywiście ważne słowa i trzeba je docenić - powiedział poseł Porozumienia Zbigniew Gryglas.
- Natomiast sprawa rozliczeń za okres II wojny światowej nie jest zamknięta i ja muszę powiedzieć, że ja nie rozumiem stanowiska pana posła Mroczka, który od razu stwierdza "prawdopodobnie nie ma podstaw". W takim tonie wypowiadając się z całą pewnością przegramy tę sprawę, a nie o to chodzi, żeby ją przegrać - podkreślił.
Polityk dodał ponadto, że podnoszenie sprawy reparacji nie jest wymierzone przeciwko Niemcom, tylko właśnie służyć ma uregulowaniu relacji z "przyjaznym sąsiadem".
>>> [ZOBACZ TAKŻE] Wizyta Heiko Maasa w Polsce. "Jego słowa nie były czymś w rodzaju nowego wymiaru"
Na temat wypowiedzi ministra Heiko Maasa wypowiedział się także senator PSL Jan Filip Libicki.
- Po pierwsze to dobrze, że padły takie słowa niemieckiego ministra spraw zagranicznych, co trzeba docenić. Oczywiście można powiedzieć, że to są tylko słowa, ale słowa też są ważne - powiedział senator.
- Co do kwestii reparacji: ja bym tego nie odrzucał i nie kwestionował, tylko chciałbym zobaczyć ekspertyzę międzynarodową jakiegoś prawnika nie-Polaka, że to jest możliwe do uzyskania, że jest przynajmniej cień szansy na to, że po policzeniu tych strat my jakieś odszkodowania otrzymamy - dodał.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
***
Prowadząca: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg
Data emisji: 3.08.2019
Godzina emisji: 10:09
PR24/jmo