more_horiz

Krzysztof Czabański: media publiczne są gwarantem wolności i pluralizmu

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2019 08:31
- Koalicja Obywatelska nie lubi określenia "media narodowe", mimo że mamy do czynienia z Polskim Radiem, Telewizją Polską i Polską Agencją Prasową. Oni uciekają od tego, a Radę Mediów Narodowych chcą zlikwidować - powiedział w "Sygnałach Dnia" Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych.
Audio
  • Krzysztof Czabański w "Sygnałach dnia" o mediach publicznych: są gwarantem pluralizmu (Jedynka)

Koalicja Obywatelska w swoim programie wyborczym zakłada, że znaczna część tych mediów - chodzi głównie o rozgłośnie radiowe i lokalne ośrodki telewizji publicznej - powinna być kontrolowana przez władze samorządowe, a dokładnie przez marszałków województw.

Krzysztof Czabański 1200.jpg
K. Czabański: w mediach nie ma powrotu do różowych beretów i orła z czekolady

- Koalicja Obywatelska nie lubi określenia "media narodowe", mimo że mamy do czynienia z Polskim Radiem, Telewizją Polską i Polską Agencją Prasową. Oni uciekają od tego, a Radę Mediów Narodowych chcą zlikwidować. Zawsze mieli koncepcję osłabiania i ograniczania mediów publicznych, a gdyby były sprzyjające okoliczności polityczne, to wręcz likwidacji - powiedział Krzysztof Czabański. Dodał, że chodzi tu o częściową prywatyzację. - A tego, czego nie udałoby się sprywatyzować, to ich zdaniem należałoby właśnie zlikwidować - stwierdził.

Gość audycji podkreślił, że to zły pomysł. - Media publiczne są gwarantem wolności medialnej i pluralizmu na rynku medialnym, co zresztą pokazały wyraźnie ostatnie cztery lata. Proszę sobie przypomnieć, jak wyglądał rynek medialny cztery lata temu, kiedy trwała poprzednia kampania wyborcza i kiedy PO razem z PSL-em sprawowała rządy - mówił przewodniczący Rady Mediów Narodowych.

"Była infantylizacja programowa"

Krzysztof Czabański zwrócił uwagę, że do likwidacji mediów publicznych przed 2015 r. nie doszło, bo PO nigdy nie tworzyła rządu sama. - Koalicjanci uważali, że ich jedyną szansą na istnienie na rynku medialnym jest jakiś udział w mediach publicznych, więc podtrzymywano żywot tych mediów. Choć osłabiano finansowo, co do 2015 r. mogliśmy obserwować - powiedział.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] K. Czabański: w nowej kadencji ustawa dot. finansowania mediów

Jak dodał, wpływało to m.in. na ofertę programową Polskiego Radia i TVP. - Telewizja nie nadążała technologicznie, tak samo oraz programowo Polskie Radio. Oprócz tego osłabiania była też infantylizacja programowa, świadomie wprowadzana - powiedział gość audycji. - Proces degradacji i degeneracji mediów publicznych postępował do 2015 r. Po zmianie władz nie od razu, ale jednak udało się przybrać inny kierunek i określić mediom publicznym inną rolę. Taką, żeby prezentowały polską rację stanu - zauważył Krzysztof Czabański.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, w której przewodniczący Rady Mediów Narodowych mówił również m.in. o rynku medialnym w Polsce.

***

Tytuł audycji: Sygnały Dnia

Prowadzi: Katarzyna Gójska

Gość: Krzysztof Czabański (przewodniczący Rady Mediów Narodowych)

Data emisji: 11.10.2019

Godzina emisji: 8.15

bb/

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem