X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Prezydent: zależy mi na tym, aby 11 listopada był świętem polskiej jedności

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2019 08:19
- W 101. rocznicę odzyskania niepodległości trzeba przypominać, że kiedy nie było jedności Polska była osłabiana. Jej siła polegała na tym, że politycy stawali razem ponad podziałami w ważnych dla nas sprawach. Dziś powinna być jedna Polska, jedna wspólna ojczyzna ponad wszelkimi podziałami. Apeluję do wszystkich polityków, żeby o tym pamiętali - mówił w "Sygnałach dnia" prezydent Andrzej Duda.
Audio
  • Prezydent: interes Rzeczypospolitej jest nadrzędny (Jedynka/Sygnały dnia)
Prezydent Andrzej Duda
Prezydent Andrzej DudaFoto: prezydent.pl

101 lat temu - 11 listopada 1918 roku - Polska odzyskała niepodległość. Po 123 latach zaborów nasz kraj ponownie pojawił się na mapie Europy. W tym dniu zakończyła się także I wojna światowa, jedna z najbardziej krwawych w dziejach. W jej wyniku upadły trzy europejskie mocarstwa, które wcześniej dokonały rozbioru Polski, a zwycięskie państwa ententy zaaprobowały plan utworzenia niepodległego państwa polskiego.

11 listopada Rada Regencyjna, utworzona przez dwóch byłych zaborców - Austrię i Niemcy - przekazała naczelne dowództwo wojsk polskich Józefowi Piłsudskiemu, który dzień wcześniej przyjechał do Warszawy z Magdeburga, gdzie był więziony przez Niemców. Przyjazd Piłsudskiego, który w oczach większości Polaków uchodził za symbol walki z zaborcami i za jedynego polityka godnego stanąć na czele odradzającej się Polski, stał się wezwaniem do rozbrajania Niemców i organizowania administracji polskiej.

1200_11_listopada_niepodległość_East_News.jpg
Dziś obchody 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

Na pamiątkę wydarzeń z 1918 roku - 11 listopada obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości.

"Jest granica politycznego sporu"

- Dziś mamy mnóstwo politycznych sporów. Reprezentujemy różne ideologie i przekonania. Wolno je mieć, bo na tym polega demokracja. Można mieć różne poglądy i można głosić te poglądy. Ale trzeba pamiętać, że jest granica politycznego sporu. A tą granicą jest interes Rzeczypospolitej, a więc nas wszystkich - powiedział prezydent Andrzej Duda na antenie radiowej Jedynki.

- Taką emanacją interesu Rzeczpospolitej jest właśnie niepodległość. Dlatego bardzo mi zależy na tym, aby ten dzień odzyskania niepodległości świętować razem, żeby to było takie wielkie święto polskiej jedności, wielkie święto polskiej wspólnoty - dodał.

Prezydent, jak zaznaczył, jest przekonany o tym, że "niepodległa, suwerenna ojczyzna jest dla nas wszystkich jedna i absolutnie wspólna". - I cieszę jeśli wszyscy razem wspólnie bierzemy udział w tych wydarzeniach. Za chwilę spotkamy się pod pomnikami ojców niepodległości. Już jest ich wszystkich sześciu w Al. Ujazdowskich. Przy każdym z tych pomników można się zatrzymać. Ja się dziś zatrzymam i przy każdym złożę kwiaty - mówił Andrzej Duda w "Sygnałach dnia".

"Jedna Polska, jedna wspólna ojczyzna"

Prezydent podkreślił w radiowej Jedynce, że Polska wygrała walkę o niepodległość dzięki "jedności całego społeczeństwa, jedności wszystkich jego sfer, a przede wszystkim jedności klasy politycznej".

Jego zdaniem trzeba przypominać, że kiedy w Polsce nie było jedności, to przez jej brak była osłabiana. Ocenił, że "siła Polski polegała na tym, że politycy stawali razem ponad wszelkimi podziałami w ważnych dla Polski sprawach".

- Dlatego ja zawsze wzywam i mam nadzieję, że jeżeli gdzieś mówimy o wspólnocie i mówimy o jedności, to przede wszystkimi mówimy o jedności i wspólnocie w tych najważniejszych polskich sprawach. Tam powinno być jedno, jedna Polska, jedna wspólna ojczyzna ponad wszelkimi podziałami – powiedział Andrzej Duda.

"Jesteśmy krajem bezpieczniejszym niż w 2014 czy w 2015 roku"

Prezydent w radiowej Jedynce pytany był o bezpieczeństwo Polski. - Możemy powiedzieć: jesteśmy krajem bezpiecznym - zapewnił Andrzej Duda. I dodał: "jesteśmy krajem dużo bezpieczniejszym niż byliśmy w 2014 czy w 2015 roku". W jego ocenie przez ostatnie cztery i pół roku dla Polski wydarzyło się bardzo wiele dobrego. Prezydent przypomniał, że w 2016 roku w czasie szczytu NATO w Warszawie zapadły postanowienia o wysuniętej obecności sojuszu północnoatlantyckiego w Polsce, w państwach bałtyckich i w Rumunii.

- Dzisiaj rzeczywiście wojska amerykańskie są obecne w Polsce. To są tysiące amerykańskich żołnierzy. Ta obecność się zwiększa, można śmiało mówić o tym, że ten sojusz się zacieśnia - powiedział Andrzej Duda.

- My rzeczywiście kupujemy amerykańskie uzbrojenie dlatego, że chcemy być kompatybilni z armią Stanów Zjednoczonych, to raz. A dwa, jest to po prostu dobre uzbrojenie, w wielu przypadkach absolutnie najlepsze na świecie. A my chcemy dla naszych żołnierzy tego co najlepsze - skomentował prezydent. Dodał, że realizuje się przez to plan polityczny prezydenta Lecha Kaczyńskiego. - Lech Kaczyński zakładał że dopiero wtedy, kiedy będą w Polsce wojska amerykańskie, świat będzie widział, że nie ma już tu rosyjskiej strefy wpływów - podsumował Andrzej Duda.

Prezydent był też pytany o relacje Polski z Litwą. Zapewnił, że cieszy się, że postawa władz litewskich wobec Polski jest przyjazna. - My także staramy się tutaj iść z sercem na dłoni w kierunku litewskim - zapewnił. - To jest rzeczywiście przyjaźń oparta na wzajemnym szacunku, na wzajemnym zrozumieniu. I to jest rzeczywiście bardzo dobre - podsumował Andrzej Duda.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "Sygnały dnia"

Prowadzi: Katarzyna Gójska

Gość: Andrzej Duda (Prezydent RP)

Data emisji: 11.11.2019

Godzina: 8:15

mg/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prezydent weźmie udział w obchodach Narodowego Święta Niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2019 21:53
Prezydent Andrzej Duda będzie uczestniczył w obchodach Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada zarówno w Warszawie, jak i poza stolicą. Obchody będą miały charakter zarówno państwowy, jak i obywatelski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oficjalne obchody Święta Niepodległości z udziałem pary prezydenckiej

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2019 12:28
Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą 11 listopada wezmą udział w obchodach Święta Niepodległości. Para prezydencka będzie uczestniczyć w mszy św. za ojczyznę i w uroczystej odprawie wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie.
rozwiń zwiń