X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Izba Pamięci w dawnej katowni NKWD i UB. Prezes IPN: to miejsce przemówi o historii Polski

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2020 08:48
- O tym miejscu dotąd wiele się mówiło, teraz przemówi ono samo. Przemówi o niezwykłej i dramatycznej historii Polski po II wojnie światowej - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, odnosząc się do otwarcia Izby Pamięci w Warszawie.
Audio
  • dr Jarosław Szarek o Izbie Pamięci, która będzie się mieścić w dawnej katowni NKWD i UB na warszawskiej Pradze (Sygnały dnia/Jedynka)
dr Jarosław Szarek
dr Jarosław SzarekFoto: Polskie Radio

W piątek Instytut Pamięci Narodowej otwiera oficjalnie Izbę Pamięci. Będzie się ona mieścić w dawnej katowni NKWD i UB na warszawskiej Pradze. W obiekcie przy ul. Strzeleckiej 8, gdzie przetrzymywano, torturowano i mordowano żołnierzy oraz działaczy niepodległościowego podziemia, znajdzie się multimedialna wystawa o komunistycznym terrorze. Izba Pamięci będzie też przedstawiać zachowane w oryginalnym stanie piwnice, gdzie zachowało się ponad 100 inskrypcji byłych więźniów.

izba_pamięci1200.jpg
"Śmierć naszym wybawieniem". IPN otwiera Izbę Pamięci w dawnej katowni NKWD i UB

Jak podkreślił dr Jarosław Szarek, placówka ma mieć charakter edukacyjny i przypominać odwiedzającym nie tylko o strasznej przeszłości tego miejsca, ale także o prześladowaniu Polaków walczących w niepodległościowym podziemiu. - Piwnice są zachowane w takim stanie, w jakim były kilkadziesiąt lat temu, kiedy przetrzymywano w nich ludzi. Są betonowe bez żadnego wyposażenia, bez łóżek, z malutkimi oknami - mówił prezes IPN.

Setki inskrypcji

Przypomniał także pokrótce historię obiektu, w którym działać będzie Izba Pamięci. - O tym miejscu dotąd wiele się mówiło, teraz przemówi ono samo. Przemówi o niezwykłej i dramatycznej historii Polski po II wojnie światowej – zaznaczył gość audycji.

Jak dodał, miejsce to jest wstrząsające i przejmujące. - W piwnicach zachowały się setki inskrypcji, imiona, nazwiska, daty. Przez te piwnice "przeszło" kilka tysięcy osób. Zostawili też po sobie wspomnienia mówiące, co tutaj się działo. Na ścianach znajduje się sporo napisów, w tym wyryty w cegle jeden z najbardziej wstrząsających: "Śmierć naszym wybawieniem". To pokazuje, jak trudno nam sobie wyobrazić, co z ludźmi robili tam funkcjonariusze najpierw NKWD, a później UB - mówił dr Jarosław Szarek.

EN_strzelecka-1200.jpg
"Niezwykły fragment polskiej historii". Placówka edukacyjna w dawnej katowni NKWD i UB

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "Sygnały dnia" 

Prowadzi: Katarzyna Gójska

Gość: Jarosław Szarek (prezes IPN)

Data emisji: 28.02.2020

Godzina: 8.14

bb/

Czytaj także

"Przerażający symbol Holokaustu, miejsce ciemności". Prezes IPN o KL Auschwitz-Birkenau

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2020 07:11
- Jeżeli myślimy: "II wojna światowa", to jednym z pierwszych skojarzeń jest Auschwitz, wielka fabryka śmierci ponad miliona osób, większości Żydów z całej Europy. To miejsce ciemności - powiedział prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

IPN publikuje wspomnienia deportowanej do Rosji Polki

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2020 14:39
Instytut Pamięci Narodowej opublikował wspomnienia jednej z deportowanych w 1940 roku Polek. W nocy z 9 na 10 lutego Związek Sowiecki rozpoczął masową wywózkę Polaków z Kresów na Sybir.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Szwagrzyk: środowiska lewicowe przypuściły atak na Żołnierzy Wyklętych

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2020 20:36
– Ze strony środowisk lewicowych nastąpił frontalny atak na Żołnierzy Wyklętych. Kilka lat temu to zjawisko było mniejsze. Dzisiaj jest to celowe i zorganizowane działanie – mówił w Trójce prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN.
rozwiń zwiń