more_horiz

Jacek Sasin: nie można wprowadzić stanu nadzwyczajnego tylko po to, żeby przesunąć wybory

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2020 07:31
- Opozycja w sposób nieodpowiedzialny, tylko dla realizacji swojego partykularnego interesu politycznego, w sytuacji kiedy kandydaci opozycji - jak wynika z sondaży - nie mają dzisiaj szans, żeby skutecznie zmierzyć się z prezydentem Andrzejem Dudą, szuka innego sposobu, żeby te wybory storpedować - mówił w Programie 1 Polskiego Radia wicepremier Jacek Sasin, minister aktywów państwowych.
Audio
  • Jacek Sasin o wyborach prezydenckich ("Sygnały dnia" / Jedynka)
Jacek Sasin
Jacek SasinFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

W poniedziałek będzie kontynuowane posiedzenie Sejmu, podczas którego posłowie będą szukali rozwiązań dotyczących wyborów prezydenckich w maju 2020 roku. O przedstawionych propozycjach mówił w "Sygnałach dnia" wicepremier Jacek Sasin.

EN_poczta-1200.jpg
Jacek Sasin: Poczta Polska jest przygotowana na głosowanie korespondencyjne

"Szukamy sposobu na bezpieczne przeprowadzenie wyborów"

- Wychodzimy z takiego założenia, że te wybory powinny się odbyć w terminie, który wskazuje konstytucja, czyli w terminie majowym. Nie ma możliwości przesunięcia tych wyborów bez wprowadzenia stanu nadzwyczajnego, co do którego nie ma dzisiaj obiektywnej potrzeby w walce z koronawirusem, aby go wprowadzać. Nie można zgodnie z duchem konstytucji wprowadzać tego stanu nadzwyczajnego tylko po to, żeby przesunąć wybory - tłumaczył Jacek Sasin.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Poseł PiS: wprowadzenie stanu klęski żywiołowej byłoby sprzeczne z konstytucją

- Jesteśmy niejako w sytuacji przymusowej, konstytucyjnie przymusowej. Szukamy takiego sposobu, który pozwoliłby na to, aby odbyć te wybory w sposób najbardziej bezpieczny dla Polaków, dla głosujących - dodał wicepremier.

Kilka propozycji na stole

W piątek wicepremier Jarosław Gowin z koalicyjnego Porozumienia zaproponował rozwiązanie zmiany konstytucji w taki sposób, aby przedłużyć kadencję Andrzeja Dudy do 7 lat, ale bez możliwości reelekcji.

- Ta propozycja zmiany konstytucji jest propozycją ciekawą, którą sformułował pan premier Gowin. Ale już dzisiaj widać po reakcjach opozycji, że ona nie jest zainteresowana, żeby tę propozycję przyjąć. Czyli domagając się przesunięcia wyborów, jednocześnie odrzuca propozycję, która daje prawnie i konstytucyjnie możliwość przesunięcia tych wyborów. Dlatego szukamy innych rozwiązań - stwierdził w radiowej Jedynce Jacek Sasin.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Zbigniew Ziobro: chcemy przeprowadzić wybory w najbezpieczniejszy możliwy sposób

Jak podkreślił, jednym z nich jest zaproponowane w ubiegłym tygodniu przez PiS głosowanie korespondencyjne dla wszystkich obywateli. Jacek Sasin przypomniał, że w opinii ministra zdrowia byłoby ono bezpieczne. Z tym projektem jednak problem jest taki, że Porozumienie Jarosława Gowina się na niego nie zgadza. Minister aktywów państwowych powiedział jednak, że trwają w tej kwestii rozmowy.

"Nieczyste intencje opozycji"

eastnews jacek saryusz wolski 1200.jpg
Saryusz-Wolski reaguje na wpis posła KO: chcecie bankructwa państwa?

Jacek Sasin stwierdził, że w kwestii wyborów opozycja toczy grę polityczną i nie ma czystych intencji. Przypomniał, że propozycja zmiany konstytucji pierwotnie była pomysłem opozycyjnym - wyszła od prezesa PSL-u. Obecnie jednak PSL odrzuca ten pomysł.

Także głosowanie korespondencyjne, które w ogóle zostało do polskiego prawa wprowadzone przez Platformę Obywatelską, dziś jest przez nią odrzucane.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Gliński: po epidemii planujemy rekompensaty dla sektora kultury

- Opozycja w sposób nieodpowiedzialny, tylko dla realizacji swojego partykularnego interesu politycznego, w sytuacji kiedy kandydaci opozycji - jak wynika z sondaży - nie mają dzisiaj szans, żeby skutecznie zmierzyć się z prezydentem Andrzejem Dudą, szukają innego sposobu, żeby te wybory storpedować - podkreślił Jacek Sasin.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: "Sygnały dnia"
Prowadzący: Katarzyna Gójska
Gość: Jacek Sasin (wicepremier, minister aktywów państwowych)
Data emisji: 06.04.2020
Godzina emisji: 07:15

jmo

Zobacz także

Zobacz także