more_horiz

Piotr Müller: na przełomie kwietnia i maja możliwe stopniowe znoszenie ograniczeń

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2020 07:30
- Jeżeli dane dotyczące liczby zachorowań będą lepsze, to maj, koniec kwietnia będzie początkiem "odmrażania" gospodarki. W pierwszej kolejności dotyczyłoby to zasad przemieszczania się i terenów zielonych - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Piotr Müller, rzecznik rządu.
Audio
  • Piotr Müller o pandemii koronawirusa (Sygnały dnia/Jedynka)
Piotr Mller
Piotr MüllerFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Gość Polskiego Radia, Piotr Müller przyznał, że spodziewa się szczytu zachorowań w kwietniu. - Pamiętajmy jednak o tym, że liczba osób, które będą w jednym czasie chorowały, będzie przez długi czas na wysokim poziomie. Na pewno przez cały maj, ponieważ czas leczenia osób, które już zachorowały, trwa kilkanaście dni. Gołym okiem było widać, że ruch w okresie świątecznym był zwiększony. Miejmy nadzieję, że nie przyniesie to bardzo widocznych efektów w liczbie zachorowań - mówił rzecznik rządu.

Maseczka shutterstock 1200.jpg
Od czwartku obowiązek zakrywania ust i nosa. Sprawdź szczegóły

<<CZYTAJ TAKŻE>> "Przestrzegamy restrykcji, to przykład naszej racjonalności". Prof. Domański o pandemii

- Obostrzenia na wysokim poziomie miały na celu ograniczenie liczby zachorowań i eksperci podkreślają, że dzięki tym rygorom udało się je znacząco ograniczyć. Nasza sytuacja jest dużo lepsza niż we Francji, Niemczech czy Hiszpanii. Jeżeli dane dotyczące liczby osób, które chorują, będą lepsze, to maj, koniec kwietnia będzie początkiem "odmrażania" gospodarki. W pierwszej kolejności dotyczyłoby to zasad przemieszczania się i terenów zielonych. Później handlu, usług, jednak dalej z pewnymi rygorami - stwierdził polityk.

Piotr Müller zapowiedział natomiast, że rząd dopiero w dalszej kolejności będzie rozważał łagodzenie reguł dotyczących imprez masowych. Ale i tu będą obowiązywały ograniczenia co do liczby uczestników i powierzchni miejsca.

- Mamy nadzieję, że powrót do szkół będzie możliwy jeszcze w tym roku szkolnym. To jednak zależy od sytuacji epidemicznej - dodał. Przyznał, że rząd nie podjął jeszcze decyzji w tej kwestii.

Przed świętami ogłoszono, że egzaminy ósmoklasisty i matury odbędą się w czerwcu. Terminy przesunięto z powodu epidemii. Uczniowie mają poznać dokładne daty właściwych egzaminów z co najmniej trzytygodniowym wyprzedzeniem. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zapewnia, że terminy rekrutacji na studia będą dostosowane do terminów matur.

***

Audycja: "Sygnały dnia"

Prowadzący: Grzegorz Jankowski

Gość: Piotr Müller (rzecznik rządu)

Data emisji: 15.04.2020

Godzina emisji: 07.15

dn/kh

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem