Minister obrony narodowej: zagrożenia na świecie nie ustały w czasie pandemii, nawet wzrosły

Data publikacji: 16.04.2020 08:00
Ostatnia aktualizacja: 16.04.2020 09:14
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Szef MON Mariusz Błaszczak był gościem Programu 1 Polskiego Radia
Szef MON Mariusz Błaszczak był gościem Programu 1 Polskiego Radia, Autor - Andrzej Gralewski/Polskie Radio

POSŁUCHAJ

Minister obrony Mariusz Błaszczak o wyborach, o pandemii i NATO (Jedynka/Sygnały dnia)

- Można oczekiwać, że zagrożenia w czasie pandemii wzrastają, między innymi poprzez akcję dezinformacyjną, fake newsy, których źródeł możemy doszukać się w Rosji - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

- Rozmawialiśmy na temat wzajemnego wsparcia. To wsparcie jest wzajemnie udzielane – mówił szef MON Mariusz Błaszczak, pytany w  "Sygnałach dnia" o środową konferencję ministrów obrony państw NATO.

Podkreślił, że wojsko polskie uczestniczy w zapewnianiu bezpieczeństwa państwa w czasie pandemii, tak, jak żołnierze innych państw. Zaznaczył, że na konferencji NATO rozmawiano i o tym, by walka z pandemią nie przesłaniała podstawowej roli, jaką spełnia Sojusz Północnoatlantycki - obronnej. - Można się spodziewać, że podczas pandemii zagrożenia wzrastają - mówił.


CZYTAJ TAKŻE
kreml 1200
"From Russia with Love" i fala fake newsów. Kreml chce obniżyć status Polski, skłócić Zachód

Rozmawiano o wzmocnieniu zdolności obronnych

Szef MON zaznaczył, że podziękował sojusznikom za obecność w Polsce w ramach programu tzw. wzmocnionej wysuniętej obecności (eFP) - m.in. żołnierzom z USA, Rumunii, Wielkiej Brytanii, Chorwacji. Polscy żołnierze, jak mówił, są obecni na Łotwie, w Rumunii. Minister dodał, że mowa była o tym, jak sobie pomagać w przyszłości, wzmacniać zdolności obronne różnych państw.

Minister Mariusz Błaszczak brał w środę udział w wideokonferencji ministrów obrony państw NATO. Jak informował MON, tematem rozmów było utrzymanie i wzmacnianie zdolności obrony i odstraszania w sytuacji epidemii koronawirusa. Jednym z tematów także walka z dezinformacją.

Szef MON informował, że dziś z koronawirusem walczy 9,5 tys. żołnierzy i pracowników wojska. Więcej w nagraniu.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: "Sygnały dnia"
Prowadzący: Krzysztof Świątek
Gość: Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej
Data emisji: 16.04.2020
Godzina emisji: 07.40

agkm/ag


PAP PAP

Czas pogody
Czas pogody
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.