X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Wybór kandydatów na I Prezesa SN. Prof. Szczepaniec: "starzy" sędziowie chcą działać wbrew ustawie

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2020 07:50
- Nie możemy dopuścić do tego, żeby zgodzić się na to, aby to Zgromadzenie Ogólne Sędziów decydowało o sposobie wyboru kandydatów na I Prezesa SN, bo to byłoby sprzeczne z ustawą - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia prof. Maria Szczepaniec, sędzia Sądu Najwyższego.
Audio
  • Prof. Maria Szczepaniec, sędzia Sądu Najwyższego, mówiła m.in. na temat sposobu wyłaniania kandydatów na I prezesa SN (Jedynka/Sygnały dnia)
Z powodu zagrożenia koronawirusem zgromadzenie odbywa się z zachowaniem środków bezpieczeństwa - jego uczestnicy są podzieleni na kilka sal SN, między którymi jest połączenie audiowizualne.
Z powodu zagrożenia koronawirusem zgromadzenie odbywa się z zachowaniem środków bezpieczeństwa - jego uczestnicy są podzieleni na kilka sal SN, między którymi jest połączenie audiowizualne.Foto: PAP/Wojciech Olkuśnik

W Sądzie Najwyższym będą dziś kontynuowane obrady zgromadzenia ogólnego sędziów tego sądu. Jego celem jest wyłonienie pięciu kandydatów na nowego I Prezesa SN. Pełniący obowiązki I Prezesa i przewodniczący obrad, sędzia Aleksander Stępkowski mówił, że liczy na "sprawne dokończenie procedury". 

sąd najwyższy SN 123 free shut 1200.jpg
Wznowienie obrad w SN. Zgromadzenie Ogólne wybierze kandydatów na I Prezesa

Jak mówił sędzia Aleksander Stępkowski, formalną zgodę na dalsze kandydowanie wyraziło dziewięciu spośród 20 sędziów wybranych w tajnym głosowaniu. 

Obrady Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego - z przerwami - trwają od 8 maja. 

- Sąd Najwyższy jest bardzo podzielony. Są tzw. starzy sędziowie i tzw. nowi sędziowie i na tej linii toczy się spór - powiedziała w radiowej Jedynce sędzia Maria Szczepaniec. Tłumaczyła, że część sędziów uważa, iż powinno się stworzyć inny tryb wyboru kandydatów.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Pat w Sądzie Najwyższym. Stępkowski: jestem przeciwnikiem siłowego wprowadzania porządków

- Otóż nie można uchwałą tych regulacji wprowadzać, ponieważ my tę procedurę mamy, ona została uregulowana w konstytucji, w ustawie o SN i w regulaminie SN - podkreśliła.

Sąd Najwyższy shutt 1200.jpg
Sędzia Stępkowski: w świetle konstytucji to prezydent jest decydentem, a sędziowie wskazują swoje preferencje

Jak wskazywała, konstytucja w artykule 183 mówi, że pierwszego prezesa Sądu Najwyższego wybiera prezydent na sześcioletnią kadencję, spośród kandydatów przedstawionych przez Zgromadzenie Ogólne. - Na temat wyboru Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego w konstytucji nic więcej nie ma - mówiła sędzia. Dodała, że szczegółowa procedura wyboru pierwszego prezesa jest zapisana w ustawie i w regulaminie.

Wyjaśniła, że "mamy przepis ustawy, który mówi, że każdy sędzia uczestniczący w głosowaniu może oddać tylko jeden głos" - Myślę, że ta regulacja nie podoba się starym sędziom - stwierdziła Szczepaniec. Dodała, że propozycje "starych" sędziów zmierzają do tego, aby uchwałą organu kolegialnego zmienić treść ustawy. - Nie możemy zgodzić się na ustępstwa, które będą niezgodny z przepisami - powiedziała. Jej zdaniem szybki wybór kandydatów na I Prezesa zależy w dużym stopniu od "woli po stronie tzw. starych sędziów".

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: Sygnały dnia
Prowadzący: Katarzyna Gójska
Gość: Maria Szczepaniec (sędzia Sądu Najwyższego) 
Data emisji: 22.05.2020
Godzina emisji: 7.15

paw/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak