X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Kierunek został wytyczony". Prezydent o większej obecności wojsk USA w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2020 19:00
- To, że jako pierwszy otrzymałem zaproszenie po wybuchu pandemii, jest dla Polski bardzo dobrą informacją. Dlatego, że jako pierwszy mogłem odnieść się do kwestii relokacji żołnierzy USA w Europie - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia prezydent Polski Andrzej Duda. Podkreślił, że rozmawiał z Donaldem Trumpem o dodatkowej liczbie amerykańskich żołnierzy, która nie jest objęta podpisanymi wcześniej dwoma umowami.
Prezydent Andrzej Duda na konferencji prasowej przed Białym Domem
Prezydent Andrzej Duda na konferencji prasowej przed Białym DomemFoto: PAP/Leszek Szymański
  • Prezydent Andrzej Duda spotkał się z prezydentem USA Donaldem Trumpem w Waszyngtonie
  • Przywódcy obu krajów podpisali deklarację o pogłębieniu współpracy obronnej i współpracy na rzecz rozwoju polskiej energetyki jądrowej
  • W rozmowie z Polskim Radiem Andrzej Duda podkreślił, że współpraca polsko-amerykańska "została wyniesiona na poziom, na jakim chyba jeszcze nigdy nie była"
  • W ocenie prezydenta przekłada się to na wymierne korzyści dla Polski, takie jak większa obecność militarna USA w Polsce, czy bezpieczeństwo energetyczne
  • Andrzej Duda przyznał, że zaproszenie go do USA jako pierwszego przywódcy po epidemii dało mu szansę także jako pierwszemu odnieść się do kwestii relokacji wojsk USA w Europie
Twitter Andrzej Duda Donald Trump podpisywanie deklaracji 1200.jpg
Donald Trump stoi, Andrzej Duda siedzi. Odwrotna sytuacja wywołała kiedyś lawinę komentarzy

Posłuchaj
09:52 [PR1]AndrzejDuda_PR1_AAC 2020_06_25_07_15_39_for_media.mp3 Andrzej Duda: jesteśmy otwarci, by przyjąć dodatkowych żołnierzy amerykańskich ("Sygnały dnia"/ Jedynka)

  

Czytaj także

W środę prezydent Andrzej Duda spotkał się w Waszyngtonie z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Obaj przywódcy podpisali wspólną deklarację, która przewiduje pogłębianie współpracy obronnej przez rozwój planów wzmocnienia więzi wojskowych oraz rozpoczęcie nowego rozdziału we współpracy energetycznej przez partnerstwo na rzecz rozwoju polskiego sektora energetyki jądrowej.

Prezydent Polski podkreślił, że to kolejny krok do zacieśniania stosunków obu krajów, które są bardzo dobre. - W czasie, kiedy Donald Trump jest głową amerykańskiego państwa, a ja jestem prezydentem w Polsce, polsko-amerykańska współpraca została wyniesiona na poziom, na jakim chyba jeszcze nigdy nie była. To przynosi dla naszego kraju konkretne efekty: to zwiększająca się obecność militarna Stanów Zjednoczonych w Polsce, to umowy gazowe, dzięki którym zwiększa się nasze bezpieczeństwo energetyczne, to wreszcie wielkie inwestycje dużych amerykańskich firm w naszym kraju - wymieniał Andrzej Duda.

1200dt-pap.jpg
"Liczę, że mój przyjaciel odniesie sukces". Donald Trump poparł Andrzeja Dudę przed wyborami

"Nasze dotyczyły dodatkowych sił USA"

Na konferencji prasowej po spotkaniu obu prezydentów, amerykańscy dziennikarze pytali Donalda Trumpa, czy zaproszenie Andrzeja Dudy do Białego Domu w tygodniu przed wyborami prezydenckimi w Polsce nie jest ingerowaniem w nie. Do tych wątpliwości odniósł się także polski prezydent, zdradzając kulisy organizacji wizyty w USA.

- Amerykański prezydent rozmawiał ze mną dwa miesiące temu. Umawialiśmy się, że w momencie, kiedy zagrożenie koronawirusem będzie maleć, stanę się jednym z pierwszych przywódców, z którymi się spotka. To, że jako pierwszy otrzymałem zaproszenie po wybuchu pandemii, jest bardzo dobrą informacją dla Polski. Dlatego, że jako pierwszy mogłem odnieść się do kwestii relokacji żołnierzy USA w Europie - zaznaczył Andrzej Duda.

Po spotkaniu Donald Trump powiedział, że część spośród 9 tys. amerykańskich żołnierzy, którzy mają zostać wycofani z Niemiec, prawdopodobnie zostanie przeniesiona do Polski. Andrzej Duda podkreślił, że nie chodzi o wojskowych w ramach tysiąca, który ma przyjechać do naszego kraju na mocy deklaracji podpisanej przez obu przywódców w ubiegłym roku - Nasze rozmowy ze środy dotyczyły dodatkowych sił USA, które nie są objęte podpisanymi wcześniej dwoma umowami - wyjaśnił.

Donald Trump Andrzej Duda 1200 PAP.jpg
Pogłębianie współpracy obronnej i energetycznej, prace nad szczepionką. Znamy treść deklaracji prezydentów Polski i USA

"Kierunek został wytyczony"

Prezydent Polski przyznał, że Donald Trump nie wyklucza, że w niesprecyzowanej jeszcze perspektywie czasowej do naszego kraju przyjedzie więcej niż tysiąc dodatkowych żołnierzy Stanów Zjednoczonych. - Tak to można odczytywać. Głosy zaplecza amerykańskiego prezydenta są zresztą bardzo różne, mówi się o kilku tysiącach. Ale decyzje USA będą podjęte w porozumieniu z nami, gdy już konkretnie będzie wiadomo o liczbie wojskowych i lokalizacjach, w jakich mają się oni znaleźć. To wymaga jeszcze wiele pracy, ale kierunek został wytyczony, a zielone światło politycznie zostało zapalone - podkreślił Andrzej Duda.


W rozmowie - więcej o spotkaniu prezydentów Donalda Trumpa i Andrzeja Dudy. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "Sygnały dnia"

Prowadzący: Wojciech Cegielski

GośćAndrzej Duda (prezydent RP)

Data emisji: 25.06.2020

Godzina emisji: 07.15

bb/kh

Czytaj także

Ekspert: Trump widzi w Polsce przyczółek, który warto zagospodarować "po amerykańsku"

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2020 15:26
- Myślę, że Donald Trump będzie chciał w ten sposób pokrzyżować na przykład troszeczkę chińskie plany związane z inicjatywą pasa i szlaku. Jeżeli wesprze, polski tak właściwie, pomysł Śródmorza, to my na tym na pewno skorzystamy, ale i jego pomysły też będą zaspokojone - mówił w Polskim Radiu 24 amerykanista dr Wojciech Kwiatkowski, komentując przyczyny zaproszenia Andrzeja Dudy do Waszyngtonu. Gościem PR24 był także Andrzej Talaga z Warsaw Enterprise Institute.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent do Polonii: prosimy o wsparcie w ważnych sprawach, byśmy mogli pogłębiać współpracę z USA

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2020 19:30
Podczas spotkania z dziennikarzami poprzedzającego wizytę w Białym Domu prezydent Andrzej Duda pozdrowił Polonię i podziękował jej za "godne reprezentowanie społeczeństwa i narodu w Stanach Zjednoczonych" i za to, że są "lojalnymi obywatelami Stanów Zjednoczonych".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wspólna deklaracja o budowie sieci 5G. Donald Trump: Polska przeciera szlaki w Europie

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2020 23:12
- Polska i USA podpisały wspólną deklarację o 5G - poinformował w środę prezydent USA Donald Trump. - Polska w tej chwili przeciera szlaki w Europie poprzez wykorzystywanie zaufanych dostawców oraz sprzętu - dodał.
rozwiń zwiń