more_horiz

Pierwsza wizyta zagraniczna po reelekcji. Krzysztof Szczerski zdradza plany prezydenta

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2020 07:25
- Andrzej Duda już w czasie debaty prezydenckiej zapowiadał, że chciałby złożyć pierwszą wizytę w Rzymie, w Watykanie, żeby przybyć do kraju, który przezwyciężył pandemię koronawirusa - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Krzysztof Szczerski, szef gabinetu prezydenta RP.
Krzysztof Szczerski
Krzysztof SzczerskiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio
duda trump east news 1200.jpg
"Historyczna reelekcja". Donald Trump gratuluje zwycięstwa Andrzejowi Dudzie

Andrzej Duda otrzymał 51,03 proc. głosów w ponownym głosowaniu w wyborach prezydenckich, Rafał Trzaskowski - 48,97 proc. - poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza na podstawie danych ze 100 proc. obwodów.

Posłuchaj
10:43 [PR1] PR1 (mp3) 14 lipiec 2020_07_14-07-15-15_for_media.mp3 Krzysztof Szczerski: prezydent wkraczał w tę kampanię z bardzo dobrym dorobkiem (Sygnały dnia/Jedynka)

- Andrzej Duda zdobył prawie 2 mln głosów więcej niż pięć lat temu. To oznacza, że Polacy podziękowali prezydentowi za pierwszą kadencję i uważają, że powinien tę pracę kontynuować. Wiarygodność prezydenta wynika z pięciu przepracowanych lat dla Polski. Nie dałoby się odnieść zwycięstwa samą kampanią, bez dorobku pierwszej kadencji - mówił Krzysztof Szczerski w Programie 1 Polskiego Radia.

Czytaj także:

nowe pkwmid-20713190 1200.jpg
Andrzej Duda wygrywa z Rafałem Trzaskowskim. PKW podała oficjalne wyniki wyborów

- Chciałbym podziękować wszystkim, którzy przez te pięć lat, wspólnie z panem prezydentem, tworzyli wspólną politykę państwa. Im również należą się gratulacje. Prezydent wkraczał w tę kampanię z bardzo dobrym dorobkiem pięciu lat - podkreślił gość "Sygnałów dnia".

Zdaniem szefa gabinetu prezydenta RP "opozycja od pięciu lat nie potrafi znaleźć klucza, dzięki któremu mogłaby przekonać do siebie większość Polaków". - Od pięciu lat regularnie przegrywa - dodał.

"Nestor w relacjach międzynarodowych"

Podczas rozmowy poruszono również temat "innego charakteru drugiej kadencji". - To jest naturalne. Okoliczności sprawowania urzędu są zupełnie inne. To kadencja, w której prezydent jest nestorem w relacjach międzynarodowych, pewnym autorytetem - mówił Krzysztof Szczerski.

- Osób, które zdobywają w wyborach powszechnych urząd prezydencki drugi raz, nie jest dużo. Takie osoby są uznawane za duże autorytety w relacjach międzynarodowych. To zmienia również pozycję państwa - tłumaczył.

Szef gabinetu prezydenta RP zdradził również kierunek pierwszej zagranicznej wizyty prezydenta. - Andrzej Duda już w czasie debaty prezydenckiej zapowiadał, że chciałby złożyć pierwszą wizytę w Rzymie, w Watykanie, żeby przybyć do kraju, który przezwyciężył pandemię koronawirusa. To będzie zapewne wczesna jesień tego roku, również w związku ze stuleciem urodzin św. Jana Pawła II - mówił.

***

Audycja: "Sygnały dnia"
Prowadził: Piotr Gociek
Gość: Krzysztof Szczerski (szef gabinetu prezydenta RP)
Data emisji: 14.07.2020
Godzina emisji: 07.15

pb

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem