more_horiz

Szef MSZ: zatrzymanie budowy Nord Stream 2 całkowicie możliwe

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2020 08:41
- Budowa Nord Stream 2 dzieli państwa europejskie z jednej strony, a z drugiej strony uzależnia gospodarkę naszej części Europy od Rosji, tym samym zapewniając Rosji źródła finansowania jej jakże wrogiej wobec UE polityki zagranicznej - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau
Minister spraw zagranicznych Zbigniew RauFoto: PAP/EPA/MARTIN DIVISEK

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau powiedział, że z satysfakcją należy przyjąć fakt, iż w Niemczech rozpoczęła się debata nad zasadnością budowy rurociągu Nord Stream 2, jest ona jednak spóźniona. W ten sposób minister skomentował słowa szefa komisji spraw zagranicznych Bundestagu Norberta Roettgena, który powiedział, że budowa gazociągu powinna być wstrzymana.


Posłuchaj
07:53 PR1_MPLS 2020_10_08-08-15-16.mp3 Szef MSZ o budowie Nord Stream 2 (Jedynka/Sygnały Dnia)

 

Rau wyraził też przekonanie, że jeszcze jest możliwe zatrzymanie budowy Nord Stream 2.

- To jest całkowicie możliwe, bo ten projekt nie został ukończony, ale to, co jest najważniejsze, to refleksja sprowadzająca się do tego, że skoro w kwestiach takich fundamentalnych wartości europejskich jak prawa człowieka, pozycja społeczeństwa obywatelskiego, Rosja nie jest wiarygodnym partnerem, to nie może być także wiarygodnym partnerem w wymiarze ekonomicznym - powiedział szef MSZ.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

W środę w wywiadzie dla tygodnika "Der Spiegel" Norbert Roettgen powiedział, że budowa gazociągu Nord Stream 2 musi być wstrzymana w związku z próbą otrucia rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. Polityk CDU mówił także, ukończenie budowy rurociągu będzie podważało wiarygodność Unii Europejskiej.

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył ponad 29 miliardów złotych kary na Gazprom i ponad 234 miliony zł na pięć pozostałych spółek uczestniczących w budowie rurociągu Nord Stream 2. Na mocy decyzji Prezesa UOKiK podmioty mają obowiązek rozwiązania umów zawartych na finansowanie gazociągu NS2.

Wydanie decyzji i nałożenie maksymalnej kary związane jest z zakończonym postępowaniem UOKiK w sprawie spółki odpowiedzialnej za budowę i eksploatację gazociągu Nord Stream 2 bez wymaganej zgody Prezesa UOKiK.

. .

***

Audycja: "Sygnały dnia"

Prowadzący: Krzysztof Świątek

Gość: Zbigniew Rau (minister spraw zagranicznych)

Data emisji: 08.10.20

Godzina emisji: 8.15

mg

Zobacz więcej na temat: Zbigniew Rau

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem