more_horiz

Wiceminister zdrowia: najlepszą i najszybszą profilaktyką jest podanie szczepionki, uchroni nas przed zachorowaniem

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2020 09:15
- Doszliśmy do momentu, w którym nastąpiła stabilizacja, mam nadzieję, że z dnia na dzień nowych zakażeń będzie zdecydowanie mniej - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia.
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska
Wiceminister zdrowia Waldemar KraskaFoto: Polskie Radio

Wiceminister zdrowia mówił w "Sygnałach dnia" o aktualnych statystykach zachorowań. Zaznaczył, że rejestrowany poziom dobowy ok. 20 tys. zachorowań jest dość wysoki, co "rzutuje na to, że część pacjentów musi być hospitalizowana".


Posłuchaj
09:04 PR1_SD_2020_11_19-08-15-58_for_media.mp3 Waldemar Kraska: najlepszą i najszybszą profilaktyką jest podanie szczepionki, uchroni nas przed zachorowaniem (Sygnały dnia/Jedynka)

 

- Chciałbym, aby w najbliższych dniach doszło do zdecydowanie mniejszej ilości nowych zakażeń i wydać, że chyba tak będzie, mamy sygnały od lekarzy rodzinnych, którzy mają na co dzień kontakt z pacjentami, że nowych infekcji jest mniej niż przed kilkunastoma dniami. Myślę, że to efekt przestrzegania obostrzeń i naszej samokontroli, a to jest jedyna metoda, by zdecydowanie ograniczyć ilość nowych zakażeń koronawirusem - powiedział Waldemar Kraska.

Czytaj także:

Wiceminister wyjaśniał też kwestię dobrowolności szczepień przeciw COVID-19. - Nie chcemy Polaków zmuszać do szczepienia, ale chcemy ich przekonać, że to jedyna skuteczna metoda, aby zakończyć tę pandemię, jedyna metoda aby powrócić do normalności - podkreślił.

Warunkiem skuteczność i bezpieczeństwo

COVID-19 szczepionka badania pfizer F 1200.jpg
Szczepionka na COVID-19 firmy Pfizer skuteczna w 95 proc. Są ostateczne wyniki badań

- Możemy to zrobić, pokazując, że ta szczepionka jest nie tylko skuteczna, ale także bezpieczna, to nieodzowny warunek każdego szczepienia. Tylko wyszczepienie lub uodpornienie ponad 60 proc. populacji, gwarantuje nam zatrzymanie pandemii - stwierdził gość audycji.

- Najlepszą i najszybszą profilaktyką jest podanie szczepionki, uchroni nas przed zachorowaniem. Nawet najlepszy lek może powodować, że nie wszyscy na niego zareagują, że ten przebieg może być różny. Zawsze jest łatwiej i taniej zapobiegać niż leczyć. Druga strona tego medalu, to to, że jeszcze nie ma w tej chwili leków, które byłyby dedykowane koronawirusowi, które niszczyłyby tego wirusa, być może takie leki się także pojawią - mówił Waldemar Kraska

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

. .

***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"
Prowadził: Krzysztof Świątek
Gość: Waldemar Kraska (wiceminister zdrowia)
Data emisji: 19.11.2020
Godzina emisji: 08.15

pg

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem