more_horiz

Wiceszef MSZ o zatrzymaniu Andrzeja Poczobuta: Łukaszenka obrał za cel Polaków na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2021 07:59
- Będę kontaktował się z naszym konsulem, z całą pewnością jest już w drodze, by ustalić fakty, nawiązać kontakt z milicją czy instytucją, która dokonała zatrzymania, na temat stanu zdrowia i przyczyn tego zatrzymania - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz, odnosząc się do zatrzymania Andrzeja Poczobuta.
Marcin Przydacz
Marcin PrzydaczFoto: Łucja Sucharska / MSZ / twitter.com/PolandMFA

Posłuchaj
18:21 [STUDIA]S4_(PCM) 25 marzec 2021 07_15_16_for_media.mp3 Marcin Przydacz: Łukaszenka obrał za cel Polaków na Białorusi (Sygnały dnia/Jedynka)

 

- Polacy na Białorusi napotykają - najdelikatniej mówiąc - szereg trudności. Mamy do czynienia ze wzbierającą falą de facto represji, mamy sygnały, że kolejni działacze mogą im podlegać, stąd nasz twardy apel do strony białoruskiej o zaprzestanie opresyjnych działań i nieposzukiwanie tematów zastępczych, a zajęcie się rzeczywistymi problemami wewnętrznymi - powiedział gość Sygnałów Dnia w radiowej Jedynce.

Białoruska milicja wkroczyła do centralnej siedziby Związku Polaków w Grodnie, wynika z nieoficjalnych informacji Polskiego Radia. W tym samym budynku mieści się społeczna szkoła polska i redakcja portalu internetowego Znadniemna.

Zatrzymanie Andrzeja Poczobuta

Dziś rano funkcjonariusze pojawili się też w grodzieńskim mieszkaniu polskiego działacza i dziennikarza Andrzeja Poczobuta. Żona Andrzeja Poczobuta, Oksana, zdążyła poinformować w mediach społecznościowych, że do mieszkania przyszli funkcjonariusze w kominiarkach. O zatrzymaniu dziennikarza poinformował też minister Michał Dworczyk.


- Polska ma możliwość wywarcia nacisku międzynarodowego na władze Białorusi, ale nie może ingerować w wewnętrzne sprawy tego państwa - zaznaczył Przydacz. Odniósł się do skazania Andżeliki Borys, prezes Związku Polaków na Białorusi, na 15 dni aresztu za organizację tradycyjnego dorocznego jarmarku Grodzieńskie Kaziuki. Władze Białorusi uznały imprezę za nielegalną.

Jak powiedział Marcin Przydacz, władze w Mińsku obrały za cel Polaków na Białorusi. - Dotąd mieliśmy do czynienia z ciągle kontynuowaną polityką represji wobec własnego społeczeństwa białoruskiego, wobec niezależnych działaczy i mediów. Dziś to próba wbicia klina i zdestabilizowania sytuacji wokół Polaków na Białorusi - na to nigdy nie ma zgody Polski i świata zachodniego - oświadczył wiceszef MSZ.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

. .

***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"
Prowadził: Krzysztof Świątek
Gość: Marcin Przydacz (wiceszef MSZ)
Data emisji: 25.03.2021
Godzina emisji: 7.15

pg

Zobacz także

Zobacz także