more_horiz

Wiceszef MSZ: dwie Polki zostały już ewakuowane z Afganistanu

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2021 07:50
- Część osób, które współpracowały z polskim kontyngentem w Afganistanie było ewakuowanych już w czerwcu. Obecnie wszystkie osoby, które chcą dostać się do Polski, podlegają weryfikacji, a następnie będą ewakuowane - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Marcin Przydacz, wiceminister spraw zagranicznych.

glinski 1200.jpg
"Naszą rolą w tej chwili jest pomoc humanitarna". Szef MKDNiS o sytuacji w Afganistanie

YouTube/Polskie Radio

W niedzielę talibowie zajęli stolicę Afganistanu, a tym samym przejęli kontrolę nad całym krajem. Lotnisko w Kabulu, skąd odbywają się ewakuacje dyplomatów i cywilów, pozostaje jedynym punktem chronionym przez siły sojusznicze. O pomocy dla Polaków w Afganistanie mówił na antenie radiowej Jedynki wiceszef MSZ Marcin Przydacz.

Polityk powiedział, że ministerstwo "przygotowywało się do decyzji o ewakuacji od tygodnia". - Część osób, które współpracowały z polskim kontyngentem w Afganistanie było ewakuowanych już w czerwcu. Obecnie wszystkie osoby, które chcą dostać się do Polski, podlegają weryfikacji, a następnie będą ewakuowane - zapewnił. Podkreślił też, że z kraju zostały już ewakuowane dwie Polki.

Posłuchaj
17:32 S4_PCM_20210818051512(5616) (online-audio-converter.com).mp3 Wiceszef MSZ Marcin Przydacz o ewakuacji z Afganistanu (Sygnały dnia/Jedynka)

Pytany o bezpieczeństwo lotniska, na którym lądować mają polskie samoloty, powiedział, że "na ten moment nie są notowane żadne ataki talibów na lotnisko w Kabulu". - Natomiast nie da się przewidzieć, jak potoczy się sytuacja, nie wiemy nawet, co zdarzy się za godzinę - zaznaczył wiceszef MSZ.

Polska misja w Afganistanie

- Obecność polskich żołnierzy w Afganistanie pokazała, że na Polskę można liczyć, a taka inwestycja jest potrzebna pod kątem bezpieczeństwa państwa - powiedział wiceminister, odpowiadając na pytanie o zobowiązania sojusznicze USA wobec Polski.

- Jeśli my pokazujemy solidarność, to mamy prawo jej oczekiwać od innych. Otrzymujemy wyrazy solidarności także w sytuacji potrzeby z naszej strony - stwierdził.

Czytaj także: 

Marcin Przydacz przyznał, że w kontekście obecnej sytuacji na Bliskim Wschodzie "wizerunek USA jest nadszarpnięty". - Ale to nie znaczy, że państwo amerykańskie nie jest sprawne i jego armia nie jest najpotężniejsza na świecie - podkreślił polityk.

Więcej w nagraniu.

. .

***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"

Prowadziła: Grzegorz Jankowski

Gość: Marcin Przydacz (MSZ)

Data emisji: 18.08.2021

Godzina emisji: 7.15

kp

Zobacz także

Zobacz także