more_horiz

"Powinniśmy pomagać migrantom, ale rozsądnie". Gawkowski o polityce rządu związanej z sytuacją na granicy

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 09:15
- Przede wszystkim Polska powinna przyjmować uchodźców, którzy koczują gdzieś na granicy, a następnie dawać im wnioski azylowe i sprawdzać tych ludzi. Mamy ośrodki dla uchodźców i migrantów powinniśmy właśnie tam kierować - powiedział w audycji "Sygnały dnia" na antenie Programu 1 Polskiego Radia szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski.
Krzysztof Gawkowski
Krzysztof GawkowskiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Gość Grzegorza Jankowskiego został zapytany o sytuację na polsko-białoruskiej granicy. - Walczymy przede wszystkim z reżimem, który postanowił eksportować uchodźców do Polski - mówił. - Bezpieczna granica, to granica, na której nie giną ludzie. Polska musi się włączyć w to, żeby pomagać humanitarnie, a nie tylko mówić, że to wina Łukaszenki - zaznaczył.

1200 paweł łatuszka pap.jpg
Były białoruski dyplomata: kryzys migracyjny to odpowiedź Mińska na sankcje UE

Krzysztof Gawkowski odniósł się także do kwestii pomocy humanitarnej dla migrantów. - Przede wszystkim Polska powinna przyjmować uchodźców, którzy koczują gdzieś na granicy, a następnie dawać im wnioski azylowe i sprawdzać tych ludzi - tłumaczył. - Mamy ośrodki dla uchodźców i migrantów powinniśmy właśnie tam kierować - dodał.

Posłuchaj
15:43 Krzysztof Gawkowski bezpieczna granica to granica, na której nie giną ludzie (mp3cut.net).mp3 Krzysztof Gawkowski: bezpieczna granica to granica, na której nie giną ludzie ("Sygnały dnia"/Jedynka) 

Gość audycji powiedział, że "powinniśmy pomagać migrantom, ale rozsądnie". - To znaczy, powinniśmy dbać o szczelną granicę, ale jak ktoś się przedostanie, to należy go traktować humanitarnie - mówił. - Lewica jest zawsze po stronie państwa i humanitarnych cech, ale również usług publicznych. Nie godzę się na wypychanie ludzi za granicę - podkreślił szef Lewicy.

Czytaj także:

- Trzeba patrzeć na to, co robi reżim Łukaszenki, nie grać z nim i nie przepychać się z ludźmi na granicy. Polska powinna poszukać realnej współpracy z Unią Europejską i z Frontexem - powiedział Krzysztof Gawkowski.

Kongres Nowej Lewicy

Grzegorz Jankowski zapytał także gościa audycji o ustawy podatkowe. - Jeżeli państwo ogranicza udział samorządu w podatkach, to w miastach będą gorsze lub ograniczone usługi publiczne. Lewica się na to nie godzi - powiedział Krzysztof Gawkowski.

Szef Lewicy powiedział także, co będzie się działo na kongresie Nowej Lewicy. - Przedstawimy nasze dotychczasowe działania i wybierzemy nowe władze partii. Nowa Lewica będzie chciała dać impuls, by być ważną opcją dla wyborców w 2023 r. - podkreślił Krzysztof Gawkowski.

Więcej w nagraniu.

. .

***

Audycja: Sygnały Dnia

Prowadził: Grzegorz Jankowski

Gość: Krzysztof Gawkowski (szef klubu Lewicy)

Data emisji: 6.10.2021

Godzina: 8:15

ng

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem