X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Szybkie i łatwe załatwianie spraw, bez zbędnych formalności". Ziobro o reformie systemu sądownictwa

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2021 09:11
- Polacy będą mogli wreszcie sprawnie, szybko i łatwo załatwiać ważne dla siebie sprawy sądowe, bez zbędnych formalności, blisko domu - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Zbigniew Ziobro o planowanej reformie systemu sądownictwa.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zaprezentował założenia projektu zmian dotyczących organizacji sądów powszechnych. Minister zaznaczył, że obecna struktura sądowa jest skomplikowana i "często Polacy nie wiedzą, do jakiego sądu kierować sprawę". - Teraz będzie wszystko jasne - stwierdził i wyjaśnił, że sądy okręgowe będą zawsze I instancją, a sądy regionalne będą odwoławcze.

Ma też być jedno stanowisko sędziowskie - sędziego sądu powszechnego; sędzia będzie powołany tylko raz i będzie miał prawo do orzekania w obu instancjach.

Posłuchaj
16:29 [STUDIA]S4_(PCM) 17 listopad 2021 08_15_29_for_media.mp3 Zbigniew Ziobro: wprowadzamy w każdej gminie punkt sądowy (Jedynka/Sygnały dnia)

- Chodzi o uruchomienie reformy, która została zatrzymana przed 4 laty. W 2017 r. pan prezydent zdecydował się na weto - przypomniał Zbigniew Ziobro.

temida polski sąd free shutterstock 1200.jpg
Prof. Kruszyński: przewlekłość postępowań to zmora polskiego wymiaru sprawiedliwości

Podkreślił, że dzięki proponowanym zmianom "Polacy będą mogli wreszcie sprawnie, szybko i łatwo załatwiać ważne dla siebie sprawy sądowe, bez zbędnych formalności, blisko domu". - Wprowadzamy w każdej gminie punkt sądowy - dodał.

Minister sprawiedliwości mówił, że chodzi o wykorzystanie możliwości, jakie daje rewolucja informatyczna i zapewnienie kontaktu z sądem niedaleko miejsca zamieszkania. Wskazał, że system został przetestowany przy okazji pandemii, a teraz ma być wprowadzony na dużą skalę.

- Dzisiejsza technologia pozwala, by z sędzią rozmawiać, widzieć go, aby on nas widział, nawet jeśli dziesiątki czy setki kilometrów nas dzielą. Nie ma powodów, aby trzymać się starych schematów - powiedział.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

. .

***

Tytuł audycji: Sygnały Dnia

Prowadzi: Grzegorz Jankowski

Gość: Zbigniew Ziobro (minister sprawiedliwości)

Data emisji: 17.11.2021

Godzina emisji: 8.15

fc

Czytaj także

Reforma sądów powszechnych. Zbigniew Ziobro: wprowadzamy rewolucyjne zmiany

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2021 21:59
Prokurator generalny Zbigniew Ziobro podkreślił, że reforma sądów powszechnych ma służyć usprawnieniu działania sądów i przybliżeniu ich do ludzi. Resort sprawiedliwości przedstawił w poniedziałek założenia przygotowywanych zmian.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jest wyrok TSUE ws. obowiązującego w Polsce systemu delegowania sędziów. Kaleta: kolejny polityczny atak

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2021 20:27
Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta stwierdził, że orzeczenie Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej jest "kolejnym politycznym atakiem europejskiego trybunału sprawiedliwości nakierowanym na zdestabilizowanie polskiego porządku prawnego". Odniósł się w ten sposób do orzeczenia TSUE mówiącego, że prawo Unii stoi na przeszkodzie obowiązującemu w Polsce systemowi delegowania sędziów.
rozwiń zwiń