more_horiz

"Spadek zakażeń ma coraz większą dynamikę". Minister zdrowia podał nowe dane

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2021 08:15
- Dziś wykryto 22 097 nowych zakażeń koronawirusem, jest to blisko 20% mniej, niż było tydzień temu - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia Adam Niedzielski, minister zdrowia. Zmarły 592 osoby.

- Widzimy, że jest to nie tylko kontynuacja spadku z tygodnia na tydzień, ale spadek, który ma coraz większą dynamikę - powiedział Adam Niedzielski. Dodał, że mniejsza liczba zachorowań cieszy, a restrykcje, które są systematycznie wprowadzane od 1 grudnia, powoli dają efekt. - Chcemy realizować politykę, aby było jak najmniej zakażeń, zanim w kraju pojawi się omikron, który pewnie już jest - zaznaczył minister zdrowia.

Poinformował również, że "zgonów w związku z COVID-19 było 592, z czego zdecydowana większość, bo ponad 400, to zgony osób z chorobami współistniejącymi". Z kolei, jeżeli chodzi o osoby zaszczepione, to w tej statystyce "25 proc., czyli około 150 osób, to osoby zaszczepione". 

"Schodzimy ze szczytu IV fali"

Zaznaczył również, że "schodzimy ze szczytu IV fali i to jest optymistyczne, ale cały czas dzienna liczba zachorowań to ponad 20 tysięcy". - Więc to, że obserwujemy spadki, nie oznacza, że sytuacja jest komfortowa - powiedział gość Programu 1 Polskiego Radia.

. .

Rozmowa dotyczyła również sytuacji w szpitalach. Minister zdrowia poinformował, że przez ostatnie dwa dni mamy do czynienia ze spadkami hospitalizacji o około 200/300 osób. - To jest bardziej optymistyczne, ponieważ może to oznaczać, że mamy za sobą nie tylko apogeum liczby zakażeń, ale też i apogeum hospitalizacji - podkreślił. Dodał również, że liczba chorych dzieci jest wyższa, niż była w poprzednich falach pandemii. 

Z kolei dziś ruszyły szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat. Minister zdrowia przekazał, że w systemie jest 135 tysięcy zarejestrowanych terminów". 

Zobacz także:

Posłuchaj
15:32 JedynkaS4_PCM_20211216071514(9956).mp3 Adam Niedzielski: cały czas dzienna liczba zachorowań to ponad 20 tysięcy (Jedynka/Sygnały dnia)

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Sygnały dnia"

Prowadzący: Krzysztof Świątek

GośćAdam Niedzielski (minister zdrowia)

Data emisji: 16.12.2021

Godzina emisji: 8.15

nj

Zobacz także

Zobacz także