more_horiz

Zerowy VAT na żywność. Minister finansów mówi, kiedy obniżka może wejść w życie

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2021 08:47
- Spodziewam się, że od 1 lutego żywność będzie o pięć proc. tańsza - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia minister finansów Tadeusz Kościński. Według medialnych doniesień, Komisja Europejska wyraziła zgodę na zerowy VAT na żywność. 

Jak donosi RMF FM, Komisja Europejska zgodzi się na zerową stawkę VAT na żywność. Obniżkę postulował polski rząd, wniosek w tej sprawie skierował do Komisji Europejskiej premier Mateusz Morawiecki. Nieoficjalne informacje skomentował na antenie radiowej Jedynki minister finansów Tadeusz Kościński. 

- To na razie nieoficjalna wiadomość, ale widać, że prośba premiera Mateusza Morawieckiego została przychylnie rozpatrzona przez Komisję - powiedział minister.

Kościński zastrzegł, że "nie wie jeszcze, od jakiej dokładnie daty będą obowiązywać obniżki". - Spodziewam się, że te regulacje wejdą w życie nie wcześniej niż 1 lutego, ponieważ trzeba przerejestrować kasy fiskalne, a te zmiany na rynku wymagają trochę czasu - wyjaśnił. - Ale od 1 lutego żywność powinna być tańsza o pięć proc. - zadeklarował.  

Co z VAT-em na paliwo?

Poza zerową stawką VAT na żywność polski rząd postulował także obniżenie podatku na paliwa silnikowe. - Wnioskujemy do KE o obniżenie podatku z 23 proc. na 8 proc. - przypomniał szef resortu finansów. - Tutaj ta dyskusja idzie trudniej niż w przypadku VAT na żywność - przyznał. - Ale mam nadzieję, że Komisja zrozumie, jaka jest sytuacja w Polsce i uzyskamy zgodę na obniżenie podatku - dodał.

. .

Pytany o wzrost cen prądu, Kościński powiedział, że "sytuacja mogła być dużo gorsza" i wskazał jako jedną z przyczyn funkcjonowanie Europejskiego Systemu Handlu Emisjami (ETS). - Komponentem ceny energii elektrycznej jest w 60 proc. ETS. On winduje te ceny bardzo wysoko - zaznaczył.

Jako przyczynę wzrostu cen gazu wskazał "sąsiadów na Wschodzie", którzy "przykręcili kurek". - Akurat Polska ma rekordowo wysokie zapasy gazu, ale cena będzie szła w górę. Nie mamy żadnej możliwości w Polsce, żeby na to wpłynąć - powiedział minister.

Więcej w nagraniu rozmowy.

Posłuchaj
14:04 S4_PCM_20211222071517(6172) (online-audio-converter.com).mp3 Minister finansów Tadeusz Kościński o obniżce cen żywności (Sygnały dnia/Jedynka)
 
* * *

Audycja: "Sygnały dnia"
Prowadzi: Grzegorz Jankowski
Gość: Tadeusz Kościński (minister finansów)
Data emisji: 22.12.2021
Godzina emisji: 8.15

kp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem