more_horiz

"Rząd stara się minimalizować skutki". Naimski o podwyżce cen energii

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2021 08:02
- Warunki, w których jesteśmy są dość poważne, żeby nie powiedzieć ekstremalne, dlatego że mamy kryzys energetyczny, który ma skalę nie tylko europejską, ale w zasadzie globalną - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Piotr Naimski, pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej.

Gość audycji był pytany m.in. o sytuację energetyczną w kraju. - Jest bezpieczna, energia, prąd elektryczny jest dostarczany do wszystkich odbiorców w Polsce w takiej ilości, jak to jest konieczne i nie jest to zagrożone - stwierdził pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej.

Wiele elementów kryzysu

Dodał, że trwający kryzys energetyczny wpływa na produkcję energii, dostawy energii, import i eksport, handel energią w Europie. Odniósł się także do działań Rosji. - Podbijanie ceny, innymi słowy manipulacje na rynku energii i gazu w Europie, służą celom politycznym i mamy z tym do czynienia - wyjaśnił. 

Piotr Naimski mówił też o unijnej zgodzie na podwyżkę cen energii o 24 procent. - Jest bolesna i trudna, ale jest ona kompensowana. Rząd stara się zminimalizować skutki tej podwyżki, wstrzymuje się pobieranie akcyzy, są dopłaty bezpośrednie - powiedział.

"Chory system"

Polityk wyjaśnił, że na ceny energii bardzo duży wpływ ma system praw do emisji CO2. - Jeżeli na skutek podwyżek cen energii przywołuje się i uruchamia elektrownie, które były odstawione, węglowe, to skutek jest zupełnie inny niż zamierzony, chyba, że celem była właśnie spekulacja, robienie pieniędzy przez instytucje - podkreślił Piotr Naimski.

. .

Sam system handlu emisjami ocenił obecnie jako chory, który wymaga natychmiastowej regulacji. - Wymaga zmiany, adaptacji lub po prostu likwidacji, służy nie temu, po co go wymyślono, czyli pomocy w transformacji energetycznej – ocenił pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej.

Posłuchaj
17:39 PR1_SD_2021_12_22-07-15-00_for_media.mp3 Piotr Naimski: warunki, w których jesteśmy są dość poważne, żeby nie powiedzieć ekstremalne, dlatego że mamy kryzys energetyczny, który ma skalę nie tylko europejską, ale w zasadzie globalną (Sygnały Dnia/Jedynka)

 

***

Audycja: "Sygnały dnia"
Prowadzi: Grzegorz Jankowski
Gość: Piotr Naimski (pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej)
Data emisji: 22.12.2021
Godzina emisji: 7.15

pg

Zobacz także

Zobacz także