more_horiz

"Rząd stara się minimalizować skutki". Naimski o podwyżce cen energii

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2021 08:02
- Warunki, w których jesteśmy są dość poważne, żeby nie powiedzieć ekstremalne, dlatego że mamy kryzys energetyczny, który ma skalę nie tylko europejską, ale w zasadzie globalną - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Piotr Naimski, pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej.

Gość audycji był pytany m.in. o sytuację energetyczną w kraju. - Jest bezpieczna, energia, prąd elektryczny jest dostarczany do wszystkich odbiorców w Polsce w takiej ilości, jak to jest konieczne i nie jest to zagrożone - stwierdził pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej.

Wiele elementów kryzysu

Dodał, że trwający kryzys energetyczny wpływa na produkcję energii, dostawy energii, import i eksport, handel energią w Europie. Odniósł się także do działań Rosji. - Podbijanie ceny, innymi słowy manipulacje na rynku energii i gazu w Europie, służą celom politycznym i mamy z tym do czynienia - wyjaśnił. 

Piotr Naimski mówił też o unijnej zgodzie na podwyżkę cen energii o 24 procent. - Jest bolesna i trudna, ale jest ona kompensowana. Rząd stara się zminimalizować skutki tej podwyżki, wstrzymuje się pobieranie akcyzy, są dopłaty bezpośrednie - powiedział.

"Chory system"

Polityk wyjaśnił, że na ceny energii bardzo duży wpływ ma system praw do emisji CO2. - Jeżeli na skutek podwyżek cen energii przywołuje się i uruchamia elektrownie, które były odstawione, węglowe, to skutek jest zupełnie inny niż zamierzony, chyba, że celem była właśnie spekulacja, robienie pieniędzy przez instytucje - podkreślił Piotr Naimski.

. .

Sam system handlu emisjami ocenił obecnie jako chory, który wymaga natychmiastowej regulacji. - Wymaga zmiany, adaptacji lub po prostu likwidacji, służy nie temu, po co go wymyślono, czyli pomocy w transformacji energetycznej – ocenił pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej.

Posłuchaj
17:39 PR1_SD_2021_12_22-07-15-00_for_media.mp3 Piotr Naimski: warunki, w których jesteśmy są dość poważne, żeby nie powiedzieć ekstremalne, dlatego że mamy kryzys energetyczny, który ma skalę nie tylko europejską, ale w zasadzie globalną (Sygnały Dnia/Jedynka)

 

***

Audycja: "Sygnały dnia"
Prowadzi: Grzegorz Jankowski
Gość: Piotr Naimski (pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej)
Data emisji: 22.12.2021
Godzina emisji: 7.15

pg

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem