more_horiz

Fałszywe porwanie. Nowy pomysł na oszustwo

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2022 09:30
Oszustom nie wystarczają już metody na wnuczka, na niedopłatę do paczki czy na niezapłacony rachunek. W swojej bezczelności przekraczają kolejne granice, żerując na współczuciu i wrażliwości swoich ofiar. Tym razem w grę wchodzi fałszywe porwanie.
Oszuści mają kolejne sposoby wyłudzania wrażliwych danych
Oszuści mają kolejne sposoby wyłudzania wrażliwych danych Foto: Shutterstock

"Ludzie, pomocy. Córka mojej przyjaciółki została porwana. Dziewczynka jest w niebezpieczeństwie, policja apeluje o rozgłos. Błagam, udostępnij, udostępnienie nic nie kosztuje. Na początku nagrania z monitoringu widać ich twarze, twarze bandytów". To nie element filmu sensacyjnego, ale nowa metoda oszustów usiłujących włamać się do naszych telefonów i komputerów. Fałszywe porwanie stanowi pretekst, by wykorzystać naszą ufność.

Fałszywe porwanie - informacja może dotrzeć z każdej strony

Wiadomość może zostać wysłana do nas w mediach społecznościowych, ale również pocztą elektroniczną czy esemesem. Towarzyszy jej link do strony zawierającej rzekomo dalsze informacje. W rzeczywistości link pozwala zainfekować nasze urządzenie, a co za tym idzie łatwiej wykraść z nich dane wrażliwe. Policja alarmuje, że nieprawdziwych informacji na temat zaginięć jest coraz więcej, przestrzega również, że fałszywe porwanie to bardzo niebezpieczny proceder.

- Razem z takim fake newsem pojawia się również link, który po kliknięciu, bez naszej wiedzy instaluje na naszym urządzeniu oprogramowanie szpiegujące - wyjaśnia aspirant Magdalena Matyszczak z sieradzkiej policji. Działanie tego oprogramowania polega na sczytywaniu danych logowań do bankowości elektronicznej. Ostatnio, w lokalnych serwisach ogłoszeniowych głośno było o porwaniu Hani z Wielunia, na którą czekają zrozpaczeni rodzice. Policja zapewnia, że takiego zgłoszenia nie otrzymała.

Fałszywe porwanie, włączmy rozsądek

Fałszywe porwanie jest stosunkowo łatwe do zdemaskowania. Procedury towarzyszące zgłoszeniu zaginięcia, a także działania podejmowane przez funkcjonariuszy później, są jasno sprecyzowane. Tak było rok temu. - Informacja o zdarzeniu dotarła do wieluńskiej policji, błyskawicznie uruchomiono funkcjonariuszy z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi, a następnie Opolu i zarządu Centralnego Biura Śledczego w Łodzi. Włączono również grupę tzw. łowców cieni z Centralnego Biura Śledczego Policji - wylicza Joanna Kącka z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi. Wówczas dziecko odnaleziono.


Posłuchaj
04:37 PR1_SC1 2022_01_11-07-47-00.mp3 Fałszywe porwania dzieci - nowa metoda oszustów (Sygnały dnia/Jedynka)

 

W ubiegłym roku był też inny przypadek. Policja w Pajęcznie otrzymała informację o prawdopodobnym porwaniu dziecka. Ogłoszenie pojawiło się na jednej z grup w mediach społecznościowych i okazało się fałszywe. - Pod wpisem było zamieszczone nagranie z monitoringu, gdzie rzekomo trzy dorosłe osoby porywają dziewczynkę. Aby je obejrzeć, należało potwierdzić swój wiek za pomocą platformy społecznościowej - przypomina Marcin Pawełoszek z Komendy Powiatowej Policji w Pajęcznie. Jak się okazało, były to zastawione przez oszustów pułapki.

***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"

Prowadzą: Piotr Gociek i Daniel Wydrych

Data emisji: 11.01.2022

Godzina emisji: 7.47

mg

Zobacz więcej na temat: policja oszustwa porwanie

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem