X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Czernicki: najbliższe wypłaty powinny mieć już normalną wysokość

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2022 07:56
- Dynamicznie podniesienie kwoty wolnej sprawiło, że ktoś, kto nie złożył PIT-2, nie wypełnił tej regulacji, zobaczył dużo niższe dochody netto - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia w audycji "Sygnały dnia" Łukasz Czernicki, główny ekonomista Ministerstwa Finansów.

- Przypomnę, że regulacja, o której mówimy, czyli konieczność złożenia PIT-2, uprawnia nas do korzystania z kwoty wolnej już na etapie zaliczek. Dotychczas kwota była tak niska, że podatnicy tego nie zauważali - mówił Łukasz Czernicki.

Gość audycji podkreślił, że "oczywiście te pieniądze by nie przepadły". Wyjaśnił, że zamieszanie wynika z naliczania zaliczek na podatek. - Mamy rozporządzenie, które reguluje tę kwestię, pozwala na zmianę sposobu rozliczania zaliczek, wydaje mi się, że po etapie zwracania, który już się rozpoczął, wypłaty pod koniec stycznia powinny być realizowane tak, jak założyliśmy w Polskim Ładzie - zaznaczył.

"Do końca stycznia problem powinien zniknąć"

- Jak szukamy winnych, to Krajowa Administracja Skarbowa też powinna uderzyć się w pierś, to przepis, który zasadniczo obowiązywał, ale zabrakło czujności, można było przewidzieć, że pewne osoby nie złożyły PIT-2 i ta informacja mogła pójść wcześniej do podatników - ocenił główny ekonomista Ministerstwa Finansów.

Czernicki powiedział, że nowe rozporządzenie "rodzi dodatkowe obowiązki, szczególnie dla księgowych". - W tym miejscu proszę ich o wyrozumiałość i cierpliwość, jesteśmy na dobrej drodze, by sobie z tym poradzić. Do końca stycznia problem powinien zniknąć - stwierdził.

Ulga dla klasy średniej

Ekspert odniósł się także do kwestii uwzględniania ulgi dla klasy średniej. - Każdy może skorzystać, ulga jest uwzględniana automatycznie, natomiast sygnały, które do nas płyną są niepokojące. Być może tutaj też zabrakło zrozumienia i trochę komunikacji, bo wiele osób przestraszyło się, że po przekroczeniu tej ulgi będą musiały zwracać gigantyczne pieniądze do fiskusa - mówił.

. .

- Ta ulga działa na zasadzie złotówka na złotówkę, to nie jest tak, że przy przekroczeniu górnego progu tracimy gigantyczną kwotę, otóż nie, opłaca się zarobić złotówkę więcej i nie spowoduje, że ktoś straci kilka tysięcy - wyjaśnił Łukasz Czernicki.


Posłuchaj
13:22 PR1_SD_2022_01_12-07-15-00_for_media.mp3 Łukasz Czernicki: dynamicznie podniesienie kwoty wolnej sprawiło, że ktoś, kto nie złożył PIT-2, nie wypełnił tej regulacji, zobaczył dużo niższe dochody netto (Sygnały Dnia/Jedynka)

 

***

Audycja: "Sygnały dnia"

Prowadzący: Grzegorz Jankowski

GośćŁukasz Czernicki (główny ekonomista Ministerstwa Finansów)

Data emisji: 12.01.2022

Godzina emisji: 7.15

pg

Czytaj także

Obniżka VAT na paliwa. Müller: to kolejny ważny element w walce ze skutkami inflacji

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2022 18:02
- Od pierwszego lutego można spodziewać się zmniejszenia cen litra benzyny i diesla na stacjach do 70 groszy, a jeśli chodzi o gaz do 40 groszy - poinformował w sobotę rzecznik rządu Piotr Müller.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dłuższy termin na pobranie zaliczek na podatek. Ministerstwo Finansów zaprasza księgowych na szkolenia

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2022 10:43
Ministerstwo Finansów organizuje cykl spotkań on-line dla księgowych dotyczących zmian w rozliczeniu podatkowym wynagrodzeń w ramach Polskiego Ładu - przekazał w niedzielę resort. Jak zaznacza resort, chodzi o pomoc w interpretacji i zastosowaniu nowych przepisów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolejny instrument wsparcia dla nabywców gazu ziemnego. Skorzystają m.in. szpitale, szkoły i instytucje kultury

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2022 13:05
Uruchomienie nadzwyczajnych instrumentów wspierających m.in. gospodarstwa domowe, mieszkańców budynków wielolokalowych i część odbiorców wrażliwych, np. szpitale, szkoły, przedszkola, żłobki czy instytucje kultury - zakłada projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach w związku z sytuacją na rynku gazu.
rozwiń zwiń